Kronik migren tanılı hastalarda büyük oksipital sinir blokajının kognisyon üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of greater occipital nerve block on cognition in patients diagnosed with chronic migraine
  1. Tez No: 953302
  2. Yazar: DUYGU ENGEZ HANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KASIM ULUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Giriş ve Amaç: Migren, dünya genelinde önemli bir engellilik nedeni olarak kabul edilen, ataklarla seyreden kronik bir nörolojik hastalıktır. Özellikle kronik migren (KM) hastalarında, yalnızca ağrı değil, aynı zamanda dikkat, bellek, yürütücü işlevler gibi bilişsel alanlarda da bozulmalar görülebilmektedir. Bu bilişsel etkiler, hastaların sosyal ve mesleki yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebilmekte, yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Büyük oksipital sinir (GON) blokajı, son yıllarda migren tedavisinde giderek daha fazla tercih edilen girişimsel bir yöntem haline gelmiştir. GON blokajının baş ağrısı sıklığı ve şiddeti üzerindeki etkileri literatürde geniş biçimde araştırılmış olmakla birlikte, kognitif işlevler üzerindeki etkileri çalışılmamıştır. Bu çalışmada, kronik migren tanılı hastalarda GON blokajının kognitif performans üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, ICHD-3 tanı kriterlerine göre kronik migren tanısı almış, proflaktik tedavi kullanmayan 18-50 yaş aralığında, eğitim düzeyi en az 8 yıl olan 30 kronik migren hastası ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hasta gruba bilateral GON blokajı uygulanmıştır. Kognitif değerlendirme, tedavi öncesinde, tedavinin 1. ve 3. aylarında yapılmıştır. Bilişsel işlevleri değerlendirmek amacıyla Montreal Bilişsel Değerlendirme (MOCA), Stroop Testi, İz Sürme Testi ve Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi (SBST) uygulanmıştır. Ayrıca migrenle ilişkili semptom yükünü ve yaşam kalitesini değerlendirmek için HIT-6, MIDAS, PHQ-9, ASC-12, Mig-SCog ve PUKİ ölçeklerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Tedavinin 1. ve özellikle 3. ay değerlendirmelerinde, kognitif testlerde anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Migraine is a chronic neurological disorder characterized by attacks and is recognized worldwide as a significant cause of disability. In patients with chronic migraine (CM) in particular, impairments are observed not only in terms of pain but also in cognitive domains such as attention, memory, and executive functions. These cognitive effects may negatively impact patients' social and professional lives, reducing their quality of life. Greater occipital nerve (GON) block has become an increasingly preferred interventional method in migraine treatment in recent years. While the effects of GON block on headache frequency and severity have been extensively investigated in the literature, its impact on cognitive functions has not been studied. This study aimed to evaluate the effect of GON block on cognitive performance in patients diagnosed with chronic migraine. Materials and Methods: The study included 30 chronic migraine patients diagnosed according to ICHD-3 criteria, aged between 18 and 50 years, with at least 8 years of education and not using prophylactic treatment, as well as 30 healthy controls. Bilateral GON block was applied to the patient group. Cognitive assessment was performed before treatment and at the 1st and 3rd months of treatment. To evaluate cognitive functions, the Montreal Cognitive Assessment (MOCA), Stroop Test, Trail Making Test, and Öktem Verbal Memory Processes Test (SBST) were used. Additionally, to assess migraine-related symptom burden and quality of life, the following scales were utilized: HIT-6, MIDAS, PHQ-9, ASC-12, Mig-SCog, and PSQI. Results: Significant improvements were observed in cognitive tests at the 1st and especially at the 3rd month of treatment.