II. Bulgar Devleti'nde Kaloyan dönemi (1196-1207)
Kaloyan's reign in the Second Bulgarian State (1196-1207)
- Tez No: 953300
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kaloyan'ın (1196-1207) hükümdarlık dönemi, II. Bulgar Devleti tarihinin en önemli evrelerinden birini oluşturur. Bu tez, Kaloyan'ın yönetimini siyasi, askerî ve diplomatik gelişmeler açısından incelemektedir. Çalışmada öncelikle Kaloyan'ın tahta çıkışı ve yönetimindeki iç dinamikler ele alınmış, ardından Bizans İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu ve Papalık ile olan ilişkileri incelenmiştir. Bizans ve IV. Haçlı Seferi sonrası Latin kuvvetlerine karşı yürüttüğü askerî seferler, özellikle 1205 Hadrianopolis Muharebesi detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Ayrıca, Kaloyan'ın Papa III. Innocentius ile yürüttüğü müzakereler ve Katolik olarak taç giymesi süreci, dış politikası bağlamında değerlendirilmiştir. Bizans ve Latin kronikleri, diplomatik yazışmalar ve modern akademik çalışmalar ışığında yapılan bu araştırma, Kaloyan'ın Ortaçağ Avrupa tarihindeki rolünü daha iyi anlamaya katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The reign of Kaloyan (1196-1207) is one of the most important phases in the history of the Second Bulgarian State. This thesis analyzes Kaloyan's rule in terms of political, military and diplomatic developments. The study firstly examines Kaloyan's succession to the throne and the internal dynamics of his rule, and then analyzes his relations with the Byzantine Empire, the Latin Empire and the Papacy. His military campaigns against Byzantium and the Latin forces after the Fourth Crusade, especially the Battle of Hadrianopolis in 1205, are analyzed in detail. Furthermore, Kaloyan's negotiations with Pope Innocentius III and his coronation as a Catholic are evaluated in the context of his foreign policy. Drawing on Byzantine and Latin chronicles, diplomatic correspondence and modern scholarship, this study aims to contribute to a better understanding of the role of Kaloyan in medieval European history.