NFT satın alma motivasyonlarının nitel bir analizi: Tüketici deneyimleri üzerine bir araştırma
A qualitative analysis of NFT purchase motivations: A research on consumer experiences
  1. Tez No: 953356
  2. Yazar: BÜŞRA YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
NFT'ler (Non-Fungible Token) dijital ortamda benzersiz ve takas edilemez varlıkları temsil eden sanat eserleri, koleksiyon ürünleri ve sanal içeriklerdir. Bu araştırma dijital bir değer olan NFT'lerin satın alma motivasyonlarını belirleyebilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmada amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 8 katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları; finansal değer ve yatırım amaçlı edinim, benzersizlik ve dijital sahiplik, topluluk katılımı ve sosyal statü, fırsatı kaçırma korkusu (FOMO) ve estetik tatmin olmak üzere beş ayrı tema üzerinden ele alınmıştır. Bulgular, NFT'lerin tüketiciler açısından sadece yatırım aracı olarak değil aynı zamanda duygusal bir değer olarak algılandığını ortaya koymuştur. Bu yönüyle araştırma, dijital bir tüketim nesnesinin pazarlama bağlamında nasıl anlamlandırıldığını ortaya koymakta ve blokzinciri tabanlı ekonomik modellere katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
NFTs (Non-Fungible Tokens) are digital assets that represent unique and non-interchangeable items such as artworks, collectibles, and virtual content. This study was conducted to determine the purchase motivations behind NFTs as a form of digital value. Using a qualitative research method, semi-structured interviews were carried out with 8 participants selected through purposive sampling. The findings were categorized under five main themes: financial value and investment-driven acquisition, uniqueness and digital ownership, community engagement and social status, fear of missing out (FOMO) and psychological factors, and artistic value and aesthetic satisfaction. Results indicate that NFTs are perceived not only as investment tools but also as objects with emotional value. In this regard, the study reveals how a digital consumption object is interpreted by consumers within a marketing context and aims to contribute to blockchain-based economic models and academic literature.