Yenidoğan ve çocuk yoğun bakım hemşirelerinin tıbbi cihazlara bağlı basınç yaralarına ilişkin bilgi ve tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of neonatal and pediatric intensive care nurses' knowledge and attitudes towards pressure injuries due to medical devices in terms of some variables
- Tez No: 953357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN ATAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Tıbbi cihazların neden olduğu basınç yaraları, özellikle yoğun bakım hastalarında önemli bir sağlık sorunu olup hemşirelerin bu konudaki bilgi düzeyleri ve tutumları, yara oluşumunun önlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, yenidoğan ve çocuk yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin tıbbi cihazlara bağlı gelişen basınç yaralarına ilişkin bilgi ve tutumlarını; yaş, mesleki deneyim ve eğitim düzeyi gibi bazı değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte bir tasarımla gerçekleştirilmiştir. Veriler Ocak-Mayıs 2025 tarihleri arasında Google Anket aracılığıyla çevrim içi olarak toplanmış olup 91 hemşire çalışmaya katılım sağlamıştır. Veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Tıbbi Cihaz ile İlişkili Basınç Yaraları Bilgi Düzeyi Anketi ve Tıbbi Cihazla İlgili Basınç Yaralanmalarına Yönelik Tutum Anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Pressure injuries caused by medical devices represent a significant health issue, particularly in intensive care patients, and nurses' level of knowledge and attitudes toward this issue play a critical role in the prevention of such injuries. This study aims to examine the knowledge and attitudes of nurses working in neonatal and pediatric intensive care units regarding medical device–related pressure injuries (MDRPIs), in terms of variables such as age, professional experience, and educational background. Method: This descriptive study was conducted using an online survey method. Data were collected between January and May 2025 via Google Forms, with the participation of 91 nurses. The data collection tools included the Personal Information Form, the Medical Device–Related Pressure Injuries Knowledge Questionnaire, and the Attitudes Toward Medical Device–Related Pressure Injuries Questionnaire.