Endüstri 4.0 kavramının farkındalık düzeyinin ölçülmesi üzerine bir uygulama
An application on measuring the awarness the level of industry 4.0
- Tez No: 953355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Endüstri 4.0 bilişim teknolojileri ile sanayiyi bir araya getirmeyi amaçlayan ve cihazların ortak bir iletişim ağı üzerinden birbirleri ile iletişim kurabilmesini sağlayan teknolojidir. Tarihsel gelişim olarak endüstri toplumuna doğru geçişin olmasıyla 18.yüzyıldan sonra 1. Sanayi Devrimin' de Buhar gücünün bulunması ile buhar makinesi etkisi ile endüstrinin gelişimi büyük bir ivme kazanmıştır. İnsanlar makine ile üretime başlamıştır. Devam eden süreçte Endüstri 1.0, Endüstri 2.0, Endüstri 3.0, Endüstri 4.0, Endüstri 5.0 kavramları ortaya çıkmıştır. Bu süreçlerde; Endüstri 1.0 Mekanik Üretim, Endüstri 2.0 Kitle Üretim, Endüstri 3.0 Bilgi Teknolojileri Uygulamaları, Endüstri 4.0 Siber Fiziksel Sistemler, Endüstri 5.0 Dijital Sistemler geliştirildi. Bu süreç devam etmektedir. Devam eden süreçte sadece sanayi alanında değil pek alanda yenilik ve gelişmeler olmuştur. Bu gelişmelerin olduğu sektörlerden bir tanesi eğitim sektörüdür. Eğitim sektöründe de geleneksel eğitimden çevrim içi eğitime geçişe doğru dijital platformlarda eğitimin her kademesinde eğitmenler eşliğinde ya da eğitmenler olmadan yapay zekâ kullanımı ile eğitim verilmektedir. Bu süreçlerde; Eğitim 1.0, Eğitim 2.0, Eğitim 3.0, Eğitim 4.0, Eğitim 5.0 'a doğru gelişen teknolojiler sayesinde ilerlemektedir. Kavramları ortaya çıkmıştır. Yapacağım çalışmada örgün eğitimin her kademesindeki öğretmenlerin Endüstri 4.0 da eğitimin farkındalık düzeylerinin örgün eğitimde çalışan öğretmenler arasında ölçülmesi ve farklı eğitim kademeleri arasında karşılaştırılması yapılacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sanayi Devrimi, Endüstri 1.0, Endüstri 2.0, Endüstri 3.0, Endüstri 4.0, Endüstri 5.0, Eğitim 1.0, Eğitim 2.0, Eğitim 3.0, Eğitim 4.0., Dijital Eğitim Farkındalığı.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 is a technology that aims to integrate information technologies with industry, enabling devices to communicate with each other through a common communication network. With the historical transition to an industrial society, the development of industry gained significant momentum following the discovery of steam power during the First Industrial Revolution in the 18th century. People began producing goods using machines. Over time, the concepts of Industry 1.0, Industry 2.0, Industry 3.0, Industry 4.0, and Industry 5.0 have emerged. In this process, Industry 1.0 refers to mechanical production, Industry 2.0 to mass production, Industry 3.0 to information technology applications, Industry 4.0 to cyber-physical systems, and Industry 5.0 to fully digital systems. This evolution is still ongoing. Moreover, innovations and developments have occurred not only in the industrial field but also in many other sectors. One such sector is education. In the field of education, there has been a transition from traditional education to online education. Educational processes at all levels are now being conducted on digital platforms either with the guidance of instructors or independently through the use of artificial intelligence. These developments have led to the emergence of the concepts of Education 1.0, Education 2.0, Education 3.0, Education 4.0, and Education 5.0, which continue to evolve alongside technological advancements. In this study, I will measure the level of awareness of Industry 4.0 in education among teachers working at various levels of formal education, and compare the results across different educational stages. KEY WORDS: Industrial Revolution, Industry 1.0, Industry 2.0, Industry 3.0, Industry 4.0, Industry 5.0, Education 1.0, Education 2.0, Education 3.0, Education 4.0., Digital Education Awarness.