Sturm-Liouville problemleri
Sturm-Liouville problems
  1. Tez No: 95338
  2. Yazar: MESUT COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ÇEVİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bilim Uzmanlığı Tezi STURM-LIOUVELLE PROBLEMLERİ Mesut COŞKUN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Sedat ÇEVİKEL Haziran 2000,92 Sayfa İkinci mertebeden diferansiyel denklemler matematiksel fiziğin problemlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Sınır koşulları ile verilen Sturm-Liouville diferansiyel denklemi de ikinci mertebeden bir diferansiyel denklem olup, elastiklik titreşim, ısının yayılması ve bükülme gibi fiziğin bir çok problemini içermektedir. Sturm- Liouville tipindeki bazı diferansiyel denklemlerinin çözümleri olan fonksiyonlarda, matematikte çok karşılaşılan Legendre, Hermite, Laguerre, Bessel ve Chebyshev gibi ortogonal polinomlar olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Ortogonal, Ortonormal, Yakınsaklık Bilim Kodu : 4030601 m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis STURM-LIOUVILLE PROBLEMS Mesut COŞKUN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural an Applied Sciences Department of Mathematics Thesis Adviser :Assist Prof. Dr. Sedat ÇEVİKEL June 2000, 92 Pages Differential equations of the secondary order is very important in mathematical physics problems. The Sturm - Liouville differential equation is one of them and it applicable to lot of problems such as elastical vibration, heat propagation and bending. The functions which are solutions to differential equations of Strum- Liouville type, are orthogonal pholynoms of Legendre, Hermite, Laguerre, Bessel and Chebyshev type which are often occured in mathematics. Keywords : Orthogonal, Orthonormal, Convergence Science Code : 4030601 IV