Ortaokul öğretmenlerinin yapay zekaya ilişkin metaforik algıları
Secondary school teachers' metaphorical perceptions of artificial intelligence
  1. Tez No: 953405
  2. Yazar: DUYGU SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ONUR GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Yönetim Bilişim Sistemleri, Science and Technology, Education and Training, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma ortaokul öğretmenlerinin yapay zekaya ilişkin algılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 293 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemine yer verilen bu araştırmada olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analiz yöntemine başvurulmuştur. Araştırma sonucuna göre 293 katılımcı 74 farklı metafor üretmiştir. Katılımcılar tarafından üretilen metaforlar ortak özellikleri bakımından 8 farklı kavramsal tema altında toplanmıştır. Katılımcıların en fazla ürettikleri metaforların“Yapay zekâ her konuda sorun çözen yardımcı asistandır”kategorisinde olduğu ortaya çıkmıştır. Ortaokul öğretenlerinin yapay zekaya ilişkin çoğunlukla olumlu bir algıya sahip oldukları tespit edilmiştir. Yapay zekanın sahip olduğu bilgileri sürekli olarak güncelleyerek sürekli bir gelişim süreci içinde olduğu; sahip olduğu bilgiler sayesinde kullanıcıların yaşamında bilgiyi işleme bakımından kolaylık sağlayarak sorunlara yaratıcı çözüm önerileri sunduğu ve bu anlamda yapay zekanın geleceğe açılan bir kapı olarak olumlu bir şekilde algılandığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapay zekanın gelecekte bazı mesleklerin ortadan kaldıracağına ilişkin az sayıda katılımcının korku ve kaygı taşıdıkları ve bu anlamda yapay zekaya ilişkin olumsuz algıya sahip oldukları belirlenmiştir. Bu sonuçlar ortaokul öğretmenlerinin yapay zekaya ilişkin doğru ancak yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yapay zekâ hakkında öğretmenlerin zihninde oluşan endişe ve korkuların giderilmesine yönelik gerekli hukuki, etik ve güvenlik önlemlerinin alınması; bu konuya ilişkin güncel gelişmeler hakkında bilgilendirilmelerine yönelik hizmet içi eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the perceptions of secondary school teachers about artificial intelligence. The study group of the research consists of 293 secondary school teachers. Phenomenology design was used in this study in which qualitative research method was used. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher. Content analysis method was used to analyse the data. According to the results of the research, 293 participants produced 74 different metaphors. The metaphors produced by the participants were categorised under 8 different conceptual themes in terms of their common characteristics. It was revealed that the metaphors produced most by the participants were in the category of“Artificial intelligence is a helpful assistant who solves problems in every subject”. It was determined that secondary school teachers had a mostly positive perception of artificial intelligence. It was revealed that artificial intelligence is in a continuous development process by constantly updating the information it has; thanks to the information it has, it provides creative solutions to problems by providing convenience in terms of processing information in the life of users and in this sense, artificial intelligence is perceived positively as a door to the future. In addition, it was determined that a small number of participants was afraid and anxiety that artificial intelligence would eliminate some professions in the future and in this sense, they had a negative perception of artificial intelligence. These results revealed that secondary school teachers do not have accurate but sufficient knowledge about artificial intelligence. According to the results of the research, it can be suggested that necessary legal, ethical and security measures should be taken to eliminate the concerns and fears in the minds of teachers about artificial intelligence, and in-service training activities should be carried out to inform them about current developments on this subject.