Koroner arter baypas cerrahisi hastalarında antikolinerjik yükün optimizasyonu: İntraoperatif anestezi yönetiminin postoperatif sonuçlara etkisi
Effect of perioperative anticholinergic burden on postoperative outcomes in older adults undergoing CABG: A prospective randomized controlled trial
  1. Tez No: 953416
  2. Yazar: MUHAMMED ÇOBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ASLI DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Antikolinerjik yük (ACB), cerrahi geçiren yaşlı hastalarda olumsuz sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada, preoperatif yüksek antikolinerjik yüke sahip koroner arter baypas grefti (KABG) hastalarının, intraoperatif anestezi yönetiminde antikolinerjik yükün azaltılmasının (deprescribing) postoperatif sonuçlar üzerinde olumlu etkisinin olacağı hipotez edildi. Metod ve yöntem: Randomize kontrollü çalışmamıza dahil edilen preoperatif ACB skoru 3 ve üzeri KABG hastaları, Grup A (standart peroperatif anestezi uygulaması) ve Grup B (deprescribing perioperatif anestezi uygulaması) olarak iki gruba ayrıldı. Preoperatif ve postoperatif kırılganlık ve Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği skorları, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar, hastane kalış süresi gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Preoperatif kırılganlık skorları her iki grupta da yüksek olmakla birlikte, Grup B'de deprescribing sonrası daha düşük kırılganlık puanları gözlendi (p=0.002). Postoperatif 90. günde kardiyak (p=0.032) ve pulmoner komplikasyonlar (p=0.008) Grup A'da, Grup B'ye kıyasla anlamlı şekilde daha fazla görüldü. Hastane kalış süresi Grup A'da daha uzun bulundu (p=0.002). Postoperatif 90.
Özet (Çeviri)
Introduction: Anticholinergic burden (ACB) has been associated with adverse outcomes in elderly patients undergoing surgery. This study hypothesized that reducing the anticholinergic burden (deprescribing) in intraoperative anesthesia management for coronary artery bypass grafting (CABG) patients with a high preoperative ACB score would have a positive effect on postoperative outcomes. Methods: In our randomized controlled trial, CABG patients with a preoperative ACB score of 3 or higher were divided into two groups: Group A (standard perioperative anesthesia ma-nagement) and Group B (deprescribing perioperative anesthesia management). Preoperative frailty scores, intraoperative and postoperative complications, length of hospital stay, and Katz Activities of Daily Living (ADL) scores were compared between the two groups. Results: Although preoperative frailty scores were high in both groups, Group B showed sig-nificantly lower frailty scores after deprescribing (p=0.002). At postoperative day 90, cardiac (p=0.032) and pulmonary complications (p=0.008) were significantly more frequent in Group A compared to Group B. The length of hospital stay was longer in Group A (p=0.002).