Development of protein mimicking functional peptides
Protein taklit eden fonksiyonel peptitlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 953439
  2. Yazar: BETÜL ZEHRA TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE CAN, PROF. DR. TANIL KOCAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda, TNF blokörleri olarak kullanılabilecek alternatif moleküllerin geliştirilmesine yönelik ilgi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, TNFα, TNFR1 ve TNFR2'yi taklit eden peptitler üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu peptitler, TNFα-reseptör bağlanmasını çeşitli mekanizmalarla inhibe etmek amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmada, TNFR1, TNFR2 ve TNFα'ya özgü bağlanma yeteneği taşıyan toplam altı peptit (OB1, OB2, OB5, OB6, OB7 ve OB8) tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Bu peptitlerden OB1 ve OB2, daha önce rapor edilen dizilerle karşılaştırıldığında, sırasıyla 300 nM ve 46.7 nM gibi oldukça düşük ayrışma sabitlerine (Kd) sahip olarak, TNFα'ya karşı daha güçlü bir bağlanma afinitesi sergilemiştir. Sentezlenen bu peptitler, in vitro ortamda hem doğrudan hem de dolaylı olarak TNFα'yı inhibe etmeyi başarmış ve L929 hücrelerinde sitotoksisiteye yol açmadan etkili olmuştur. Özellikle, OB1 peptiti, hTNFα'nın varlığında apoptozda önemli bir azalma göstermiştir. Bu bulgular, OB1'in TNFα'ya karşı güçlü bir inhibitör olduğunu ve hücre ölümünü engelleme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada geliştirilen peptitlerin, TNFα'nın terapötik inhibisyonu için değerli araçlar olma potansiyeline sahip olduğu ve TNF ile ilişkili hastalıkların yönetilmesinde umut verici bir yaklaşım sunduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been increasing interest in the development of alternative molecules that can be used as TNF blockers. In this thesis we focused on peptides that mimic TNFα, TNFR1 and TNFR2. These peptides were designed to inhibit TNFαreceptor binding by different mechanisms. Six peptides (OB1, OB2, OB5, OB6, OB7 and OB8) with specific binding ability against TNFR1, TNFR2 and TNFα were designed and synthesized. Among these peptides, OB1 and OB2 exhibited a stronger binding affinity for TNFα with low dissociation constants (Kd) of 300 nM and 46.7 nM, respectively, compared to previously reported sequences. The synthesized peptides were able to inhibit TNFα both directly and indirectly in in vitro and were effective in L929 cells without causing cytotoxicity. In particular, the OB1 peptide showed a significant reduction in apoptosis in the presence of hTNFα. These results demonstrate that OB1 is a potent inhibitor of TNFα and has potential to inhibit cell death. The peptides developed in this study have the potential to be valuable tools for the therapeutic inhibition of TNF-α and offer a promising approach to the treatment of TNFα-related diseases.