Muhammed B. Ebî Bekr Er-Râzî'nin Hadâiku'l-Hakâik adlı eserindeki hadislerin tahrîci ve değerlendirilmesi
The extraction And evaluation of hadiths used by Mohammad b. Abu Bakr Al-Râzî's book titled Hadâik Al-Hakâik
  1. Tez No: 953476
  2. Yazar: NAZYM MAZHIRANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tasavvuf alanda telif edilen kaynaklar, yalnızca içerikleriyle değil, aynı zamanda rivayet yöntemleri ve hadisleri kullanma biçimleriyle de dikkat çekmektedir. Çünkü tasavvufla ilgilenen bazı alimler ve yazarlar, hadisleri kullanırken zaman zaman eleştirilere maruz kalmış, özellikle hadislerin doğruluğu ve güvenilirliği konusunda soru işaretleri oluşmuştur. Bu nedenle, tasavvufla ilgili eserlerde yer alan hadislerin kaynağı, sıhhati ve rivayet şekilleri, ilmî açıdan titizlikle incelenmeyi gerektiren önemli bir meseledir. Bu bağlamda çalışmamız, Muhammed b. Ebû Bekr er-Râzî'nin Hadâiku'l-hakâik adlı eserindeki hadislerin tahrîci ve değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, Muhammed B. Ebî Bekr er-Râzî'nin hayatı, eserleri ve Hadâiku'l-hakâik adlı eseri tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise, eserde geçen 170 hadisin tahrîci yapılmış, her bir hadis ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir ve rivayetlerle ilgili sahih, hasen ve zayıf vb. olarak verilen hükümler tablolar halinde verilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında ise hadislerin tahlili neticesinde elde edilen bulgular değerlendirilerek ve esas aldığımız Hadâiku'l-hakâik'teki sıralamaya göre bir hadis fihristi ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The sources compiled in the field of Sufism are noteworthy not only for their content but also for their methods of narration and the way they use hadiths. This is because some scholars and writers who are interested in Sufism have at times been criticized for their use of hadiths, particularly regarding the authenticity and reliability of the hadiths. Therefore, it is crucial to meticulously examine the hadiths found in Sufi works, as the source, authenticity, and narration methods of the hadiths are significant issues that require careful scholarly investigation. In this context, our study focuses on the authentication and evaluation of the hadiths in the work Hadaiq al-Haqaiq by Mohammad b. Abu Bakr ar-Razi. In the first part of the study, the life, works, and the Hadaiq al-Haqaiq work of Mohammad b. Abu Bakr ar-Razi are introduced. In the second part, the 170 hadiths found in the work are authenticated, and each hadith is evaluated in details. Judgments regarding the authenticity, such as sahih, hasan, and da'if, are provided in tables and evaluated accordingly. In the conclusion section of the study, the findings from the analysis and evaluation of the hadiths are discussed, and the work is completed by organizing it in accordance with the hadith index and the order followed in Hadaiq al-Haqaiq.