Bir nükleer güç santralinde iç tehdit riskinin yapısal eşitlik modeli ve bulanık AHS yöntemiyle analizi
Analysis of insider threat risk in a nuclear power plant with structural equation model and fuzzy AHP method
  1. Tez No: 953478
  2. Yazar: LÜTFÜ GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ GÜR, DOÇ. DR. SEDA AKTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünya geneli 440 Nükleer Güç Santrali (NGS) faaliyet göstermektedir ve üretilen toplam elektriğin %9'u NGS tarafından üretilmektedir. Santraller sahip oldukları nükleer maddelerin özelliğinden dolayı kritik tesis olup, birçok tehlikeyi barındırmaktadır. Örneğin 1993-2023 yılları arasında dünya geneli toplam 4.243 adet nükleer madde kaybolması veya çalınması olayı meydana gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, sahip oldukları bilgi, erişim ve otorite ile nükleer güç santrali için en büyük tehdit olan iç tehditlere yönelik farkındalık düzeyini ölçmeye yarayan bir ölçek geliştirmek ve bu ölçeğe ait maddeleri bulanık analitik hiyerarşi süreci yöntemi ile önceliklendirmektir. Bu maksatla yapımı devam etmekte olan bir santralin güvenliğinden sorumlu 75 personel ile iç tehdit farkındalık ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek“kısa vadeli tespit edebilme”ve“uzun vadeli tespit edebilme”olmak üzere iki faktörden ve toplam sekiz maddeden oluşmaktadır. Elde edilen ölçek maddelerinin, santralde görevli dokuz uzman yardımı ile Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci kullanılarak öncelik sıralaması yapılmıştır. Uzmanların vermiş olduğu cevaplara göre iç tehditlerin; nükleer emniyet kültürü, iç tehdide yönelik yeterlilik düzeyi, hayati alana erişim yetkisi olan kişiler, kamera ve alarm sistemi, iki insan kuralı, önemli varlıkların sıralanması, çalışanlar arasında belirli dönemlerde yapılması önerilen iş yeri değişikliği ve giriş çıkış kimlik kontrolleri ile engellenebileceği sonucuna varılmıştır. İç tehditlerin engellenmesi, sadece tesis güvenliği açısından değil, aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından da kritik bir öneme sahiptir. Kurum içindeki kötü niyetli davranışların veya ihmallerin önlenmesi, çalışanların fiziksel ve psikolojik güvenliğini doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda, iç tehditlere karşı alınan önlemler, güvenli bir çalışma ortamının sürdürülebilirliğini destekleyerek İSG kültürünün güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu sayede iç tehditlerin farkındalık düzeyini ortaya koyan bir ölçek ile literatürde bulunan bir eksiklik de giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are 440 nuclear power plants (NPP) in operation worldwide, and 9% of allelectricity is generated by NPP. Due to the type of nuclear material they have, power plants are critical facilities and harbor many dangers. Between 1993 and 2023, there were a total of 4,243 incidents of loss or theft of nuclear material worldwide. The aim of this study is to develop a scale to measure the level of awareness of insider threats that pose the greatest threat to the nuclear power plant with their knowledge, access and authority, and to prioritize the items of this scale using the Fuzzy Analytical Hierarchy Process method. To this end, an Insider Threat Awareness Scale was developed with 75 employees responsible for the security of a power plant under construction. The scale consists of two factors,“short-term detection”and“long-term detection”, and a total of eight items. The items of the scale were prioritized with the help of nine experts working at the power plant using the Fuzzy Analytic Hierarchy method. From the experts' responses, it was concluded that insider threats can be prevented by nuclear security culture, insider threat competence level, people with access authorization to key areas, camera and alarm systems, two-person rule, ranking of important assets, recommended job rotation of employees in certain periods, and identity checks on entry and exit. Preventing insider threats is strategic not only in terms of ensuring physical security, but also from an occupational health and safety (OHS) perspective. Preventing malicious behavior or negligence within an organization has a direct impact on the physical and psychological well-being of employees. In this context, the implementation of preventive measures against insider threats contributes to the sustainability of a safe working environment and supports the institutional strengthening of the OHS culture. In this way, a gap in the literature has been filled with a scale that reveals the level of awareness of internal threats.