Genç yetişkinlerde (Young İnternet Ölçeğine göre) internet bağımlılığı ile sosyal bağlılık arasındaki ilişki
The relationship between internet addiction and social connectedness in young adults (According to Young Internet Scale)
  1. Tez No: 953479
  2. Yazar: BATUHAN SINMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, genç yetişkinlerde internet bağımlılığı ve sosyal bağlılık arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir; ancak aşırı ve kontrolsüz kullanım, bağımlılık riskini beraberinde getirebilir. Çalışmada, katılımcıların internet bağımlılık düzeyleri Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği ile sosyal bağlılık düzeyleri ise Lee ve Robbins Sosyal Bağlılık Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, internet bağımlılığı ile sosyal bağlılık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir negatif ilişki olduğunu ortaya koymuştur; bu durum, sosyal bağları güçlü olan bireylerin daha düşük internet bağımlılığı düzeyine sahip olabileceğini göstermektedir. Ek olarak, internetin hayatı kolaylaştırma derecesine göre yapılan analizler, internetin hayatı“oldukça kolaylaştırdığı”durumda sosyal bağlılık düzeyinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. İnternet bağımlılığı açısından cinsiyet, internet kullanım süresi ve erişim yeri gibi değişkenlerin etkileri incelenmiş; internet kullanım süresi açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken, erişim yerinin bağımlılık üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular, genç yetişkinlerde sosyal destek sistemlerinin ve bilinçli internet kullanımının, internet bağımlılığını azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Çalışma, gençlerin internet kullanım alışkanlıklarını yönlendirmek amacıyla çeşitli stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study examines the relationship between internet addiction and social connectedness in young adults. The advent of technology has rendered the internet an indispensable component of contemporary life. However, excessive and uncontrolled use may precipitate the development of an addiction. In the study, the participants' levels of internet addiction were evaluated using the Young Internet Addiction Scale, while their levels of social commitment were assessed using the Lee and Robbins Social Commitment Scale. The findings of the study indicated a statistically significant negative correlation between internet addiction and social connectedness. This suggests that individuals with strong social ties may exhibit lower levels of internet addiction. Furthermore, the results of the analysis according to the degree to which the Internet facilitates daily life indicated that the level of social connectedness was higher when the Internet was perceived as making life“quite easy.”The impact of variables such as gender, duration of internet use and place of access on internet addiction was examined. While no significant correlation was identified between duration of internet use and addiction, the place of access was found to be a significant factor. These findings indicate that social support systems and conscious internet use may be instrumental in reducing internet addiction in young adults. The study suggests that various strategies should be developed to guide the internet usage habits of young people.