Öğretmen adaylarının merhamet düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi (Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi örneği)
Analysis of compassion levels of prospective teachers according to different variables (The case of Iğdır Faculty of Theology)
- Tez No: 953480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Merhamet, bireyin başkalarının yaşadığı olumsuz durumlara yönelik duyarlılığı ve yardım etme motivasyonunu içeren çok boyutlu bir değerdir. Bireyin, başkalarının yaşadığı sıkıntılara karşı hissettiği üzüntü ve duyarlılık, merhametin temelini oluşturmaktadır. Toplumsal huzurun sağlanması ve insan ilişkilerinin sağlıklı şekilde devam edebilmesi açısından kritik bir öneme sahip olan merhamet, günümüzde eğitim programlarında da yer almaya başlamıştır. Özellikle ilahiyat fakültelerinde merhamet sahibi öğretmen adaylarının yetiştirilmesi hedeflenmektedir. İlahiyat fakültelerinden mezun olup öğretmen olarak görev yapacak bireylerin, hem mesleki yeterlilik hem de etik ve ahlaki değerler açısından merhamet duygusuna sahip olmaları büyük önem taşımaktadır. Ancak yapılan literatür taramaları, ilahiyat fakültesi öğrencilerinin merhamet düzeyleri üzerine yeterli sayıda araştırmanın bulunmadığını göstermektedir. Bu doğrultuda söz konusu çalışma, ilahiyat fakültesi öğrencilerinin merhamet düzeylerini belirlemeye yönelik bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu araştırmanın temel amacı, İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören öğretmen adaylarının merhamet düzeylerini belirlemektir. Çalışmada, cinsiyet, yaş, mezun olunan okul türü, anne-babanın eğitim düzeyi, sosyoekonomik durum ve akademik başarı düzeyi gibi değişkenler ile öğrencilerin merhamet düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli çerçevesinde planlanmıştır. Veri toplama sürecinde, Kişisel Bilgi Formu ve“Merhamet Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören ve tesadüfî örneklem yöntemiyle belirlenen 412 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin analizi SPSS-26 programı ile gerçekleştirilmiş olup anlamlılık düzeyi p0.05). Elde edilen bulguların, ilahiyat fakültelerinde verilen eğitimin merhamet olgusu üzerindeki etkilerini inceleyen ileri çalışmalar için önemli bir temel oluşturduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to determine the compassion levels of teacher candidates studying at the Faculty of Theology. The concept of compassion, derived from the Arabic root rhm, encompasses a broad range of emotions, including empathy, kindness, and sympathy. The foundation of compassion lies in an individual's sensitivity and sorrow in response to the difficulties faced by others. As a crucial element for maintaining social harmony and fostering healthy human relationships, compassion has increasingly been incorporated into educational programs. In particular, religious education curricula emphasize this value, aiming to cultivate compassionate teacher candidates. Graduates of theology faculties who pursue teaching careers are expected to possess compassion not only in terms of professional competence but also in ethical and moral values. However, literature reviews indicate a lack of sufficient research on the compassion levels of theology faculty students. In this regard, the present study aims to contribute to the understanding of compassion levels among theology faculty students. The study examines the relationships between students' compassion levels and variables such as gender, age, type of high school graduated from, parents' education level, socioeconomic status, and academic achievement. The research was designed within the framework of the survey model, one of the quantitative research methods. During the data collection process, a Personal Information Form and the“Compassion Scale”were used. The sample of the study consists of 412 students studying at Iğdır University Faculty of Theology, selected through a random sampling method. Data analysis was conducted using the SPSS-26 program, with the significance level set at p0.05). The findings provide an important foundation for future studies examining the impact of theology education on the development of compassion.