Genel anestezi altında ağız, diş ve çene cerrahisi uygulanan hastaların yakınlarını kısa mesajla bilgilendirmenin anksiyete ve memnuniyet üzerine etkisi
The effect of informing relatives of patients undergoing oral, dental, and maxillofacial surgery under general anesthesia via short message on anxiety and satisfaction
  1. Tez No: 953556
  2. Yazar: HATİCE POLAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı genel anestezi altında ağız, diş ve çene cerrahisi uygulanan hastaların yakınlarını kısa mesajla bilgilendirmenin anksiyete ve memnuniyet üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniği'nde 28.08.2023-30.06.2024 tarihleri arasında genel anestezi altında cerrahi uygulanan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan hastaların yakınları ile gerçekleştirildi. Vaka kontrol çalışması türünde gerçekleştirilen çalışmanın örneklem seçimi G-power ile hesaplandı ve 38 vaka ve 38 kontrol grubu olmak üzere toplam 76 hasta yakını ile çalışma gerçekleştirildi. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Hasta Yakını Tanıtım Formu, Ameliyat Esnasında Kısa Mesaj ile Bilgilendirme Memnuniyet Anketi, Ameliyat Esnasında Kısa Mesaj ile Bilgilendirme Takip Formu, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanıldı. Veriler, hasta yakınları ile yüz yüze görüşülerek toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde gruplardaki sayısal dağılıma uygun olarak parametrik ya da parametrik olmayan testler tercih edilmiştir. Bulgular: Çalışmada kısa mesajla bilgilendirilen vaka grubu hasta yakınlarında durumluk kaygı puan ortalamasının daha düşük, kısa mesajla bilgilendirme öncesi ve sonrası durumluk kaygı puan ortalamaları farkının istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (p=0.000). Vaka grubundaki hasta yakınlarının mesaj ile bilgilendirilme hizmeti memnuniyet puan ortalamasının 9.58±0.76 (10 puan üzerinden) olduğu belirlendi. Sonuçlar: Genel anestezi altında ağız, diş ve çene cerrahisi uygulanan hastaların yakınlarının kısa mesaj ile bilgi almaktan memnun oldukları ancak cerrahi girişim öncesi ve sonrası durumluk anksiyete düzeylerinin değişmediği belirlendi. SMS bilgilendirme sisteminin rutin uygulamaya alınması hasta yakınlarının bilgiye ulaşmasını kolaylaştırarak memnuniyetlerini artırabilir ve sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the effect of informing the relatives of patients undergoing oral, dental, and maxillofacial surgery under general anesthesia via short message on their anxiety and satisfaction levels. Materials and Methods: The study was conducted at the Faculty of Dentistry, Ordu University, between 28.08.2023 and 30.06.2024. It included relatives of patients meeting the inclusion criteria who underwent surgery under general anesthesia. A case-control design was used. The sample size was calculated using G*power, with 38 participants in both the intervention and control groups, totaling 76. Data collection tools included: the Relative Information Form, Satisfaction Questionnaire for SMS Communication During Surgery, SMS Follow-up Form, and the State-Trait Anxiety Inventory. Data were gathered through face-to-face interviews. Parametric or non-parametric tests were used based on data distribution. Results: Relatives informed via SMS had significantly lower post-procedure state anxiety scores compared to the control group. The difference in anxiety scores before and after SMS communication was statistically significant (p=0.000). The mean satisfaction score for SMS-informed relatives was 9.58±0.76 out of 10, indicating high satisfaction. Conclusion: Informing patient relatives via SMS during oral, dental, and maxillofacial procedures under general anesthesia helps reduce anxiety levels, even though it does not eliminate them completely. Routine implementation of the SMS notification system can increase the satisfaction of patients' relatives by making it easier for them to access information and reduce the workload of healthcare professionals.