Yeni oksometakrilat ve m-asetamidin sentezi, karakterizasyonu ve moleküler docking çalışmaları
Synthesis, chararacterization and molecular docking studies of new oxomethacrylate and m-acetamide
  1. Tez No: 953557
  2. Yazar: VERDA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇANKAYA, PROF. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
2-kloro-N-(3-metoksifenil)asetamit (m-asetamit) ve 2-(3- metoksifenilamino)-2-oksoetil metakrilat (3MPAEMA) bileşikleri literatürde ilk kez bu çalışmada sentezlendi. Bunu karakterize etmek için FTIR, 1H ve 13C NMR spektroskopik teknikleri kullanıldı. Daha sonra ilaca benzerlik özellikleri, biyoyararlanım puanı ve Lipinski kuralına bağlılık gibi çeşitli ADME faktörlerini değerlendirmek için hesaplamalı teknikler kullanıldı. Son olarak, kenetlenme prosedürünün güvenilirliğini ve stabilitesini doğrulamak için insan TOP2A proteini ile moleküler kenetlenme deneyleri gerçekleştirildi. Bağlanma afinitesini ölçen kenetlenme puanlarının sonuçları, bu türevlerin TOP2A için daha güçlü bir afinite sergilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The compounds 2-chloro-N-(3-methoxyphenyl)acetamide (m-acetamide) and 2-(3-methoxyphenylamino)-2-oxoethyl methacrylate (3MPAEMA) were synthesized in this study for the first time in the literature. FTIR, 1H, and 13C NMR spectroscopic techniques were used to characterize it. Subsequently, computational techniques were used to assess various ADME factors, such as drug-likeness properties, bioavailability score, and adherence to Lipinski's rule. Finally, molecular docking experiments were conducted with the human TOP2A protein to verify and validate the reliability and stability of the docking procedure.The results of the docking scores, which quantify binding affinity, indicated that these derivatives exhibited a stronger affinity for TOP2A.