Farklı materyallerle üretilen endokron ve onley restorasyonlarda FEM analizi
FEM analysis in endocron and onlay restorations produced with different materials
  1. Tez No: 953562
  2. Yazar: HAKAN YASİN GÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı materyaller kullanılarak hazırlanan endokron ve onley restorasyonların biyomekanik davranışları, sonlu elemanlar analizi (SEA) yöntemi ile incelenmiştir. Restoratif diş tedavisinde, özellikle posterior dişlerde meydana gelen madde kayıplarının yönetimi, restorasyonun hem mekanik dayanıklılığı açısından hem de diş dokusuyla olan uyumu açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çalışmanın amacı, kullanılan restoratif materyallerin stres dağılımı üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak inceleyip değerlendirmektir. Çalışmada, periodontal sebeplerle çekilmiş olan mandibular birinci molar dişin KIBT görüntüleri kullanılarak üç boyutlu dijital modeller oluşturulmuş ve farklı kavite tasarımları (endokron, MO, DO ve MOD onley) SolidWorks yazılımı ile modellenmiştir. Her model üzerine lityum disilikat cam seramik, rezin matriks infiltre cam seramik ve bulk fill kompozit rezin materyalleri kullanılarak restorasyonlar yerleştirilmiş ve bu modeller üzerinde Sonlu Elemanlar Analizi yöntemi ile stres analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda restoratif materyalin elastik modülü ve yapı özelliklerinin, stresin diş ve restorasyon üzerindeki dağılımını doğrudan etkilediği gösterilmiştir. Lityum disilikat cam seramik restorasyonlar, yüksek elastik modülü sayesinde daha düşük stres birikimi sağlarken; rezin matriksli materyallerin ise daha homojen stres dağılımı sunduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca kavite tipinin ve preparasyon derinliğinin de stres yoğunluk bölgelerini etkilediği gösterilmiştir. Sonuç olarak, restorasyon başarısında yalnızca materyalin değil; kavite tasarımı ve dişin kalan yapısal bütünlüğü gibi faktörlerin de dikkate alınması gerektiği vurgulanmış olup, bu çalışma, klinik karar sürecinde biyomekanik değerlendirmeye dayalı materyal seçiminin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biomechanical behaviors of endocrown and onlay restorations prepared using different materials were investigated using the finite element analysis (FEA) method. In restorative dental treatment, the management of material losses, especially in posterior teeth, is of great importance in terms of both the mechanical strength of the restoration and its compatibility with the dental tissue. Therefore, the aim of the study is to comparatively examine and evaluate the effect of the restorative materials used on the stress distribution. In the study, three-dimensional digital models were created using CBCT images of mandibular first molars extracted for periodontal reasons and different cavity designs (endocrown, MO, DO and MOD onlay) were modeled with SolidWorks software. Restorations were placed on each model using lithium disilicate glass ceramic, resin matrix infiltrated glass ceramic and bulk fill composite resin materials and stress analyses were performed on these models using Finite Element Analysis method. As a result of the findings, it has been shown that the elastic modulus and structural properties of the restorative material directly affect the distribution of stress on the tooth and restoration. Lithium disilicate glass ceramic restorations provide lower stress accumulation due to their high elastic modulus; while resin matrix materials have been observed to provide more homogeneous stress distribution. It has also been shown that the cavity type and preparation depth affect the stress concentration regions. In conclusion, it is emphasized that not only the material but also factors such as cavity design and the remaining structural integrity of the tooth should be taken into consideration in the success of the restoration, and this study reveals the importance of material selection based on biomechanical evaluation in the clinical decision process.