Yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan ve spontan gebe kalan kadınlarda annelik öz-yeterliği ve bebek bakımı ile ilgili obsesif ve kompulsif davranışların karşılaştırılması
Comparison of maternal self-efficacy and obsessive and compulsive behaviors related to baby care in women who conceive with assisted reproductive techniques and spontaneously
  1. Tez No: 953563
  2. Yazar: İREM KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR, PROF. DR. SEZCAN MÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, yardımcı üreme teknikleri (YÜT) yoluyla gebe kalan ve spontan gebe kalan kadınlarda annelik öz-yeterliği ve bebek bakımı ile ilgili obsesif ve kompulsif davranışların karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 141 YÜT yoluyla gebe kalan 141 spontan gebe kalan olmak üzere toplam 282 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Annelerin Ebeveynliğe İlişkin Algıladıkları Öz-Yeterlik Ölçeği (AEAÖY) ve Postpartum Dönemde Annelerin Bebek Bakımı ile ilgili Obsesif ve Kompulsif Davranışları Ölçeği (POKDÖ) ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirmesi için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22.0 ve LİSREL 8.80 programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık 0,05 düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare maternal self-efficacy and obsessive and compulsive behaviors related to baby care in women who conceived through assisted reproductive technology (ART) and those who conceived spontaneously. The sample of the study consisted of a total of 282 mothers, 141 of whom conceived through ART and 141 of whom conceived spontaneously. The data of the study were collected with a personal information form, Mothers' Perceived Self-Efficacy Regarding Parenting Scale (MPSE), and Mothers' Obsessive and Compulsive Behaviors Regarding Baby Care Scale in the Postpartum Period (OCBP). Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22.0 and LISREL 8.80 programs were used to evaluate the data obtained from the research. The results obtained were evaluated at the 95% confidence interval and the significance level of 0.05. In the study, it was found that the mean scores of the MPSE for women who conceived through ART were 67.43±6.78, while the mean scores for women who conceived spontaneously were 69.34±8.32.