Romatoid elde egzersiz ve koruyucu yaklaşım ile eklem mobilizasyon uygulamalarının ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of exercise and protective approach with joint mobilization applications on pain, functional status, and quality of life in rheumatoid hand
  1. Tez No: 953567
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZÇELEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Romatoid artrit (RA), eklemde şişlik, hassasiyet ve erozyon ile karakterize olan kronik, sistemik, inflamatuar ve otoimmün bir hastalıktır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon, RA yönetiminin önemli bir bileşenidir ve semptomları hafifletmek, eklem fonksiyonunu iyileştirmek ve genel yaşam kalitesini artırmak için bir dizi modalite ve egzersiz sunar. Bu çalışmanın amacı; RA tanılı hastalarda egzersiz ve koruyucu yaklaşım ile mobilizasyon uygulamalarının ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılmasıdır. Katılımcılar kişisel bilgi formu, Hastalık Aktivite Skoru (DAS-28), McGill-Melzack Ağrı Formu, Power Doppler ultrason görüntülemesi, el dinamometresi, Dokuz Delikli Peg Testi, Romatoid Artrit Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Duruöz El İndeksi ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler tedavi öncesi (0. hafta) ve tedavi sonrası (2. hafta) olmak üzere iki kez yapılmıştır. Katılımcılar mobilizasyon grubu (MG), sham mobilizasyon grubu (SMG) ve kontrol grubu (KG) olmak üzere üç grupta randomize edilmişlerdir. MG geleneksel tedaviye ek olarak hareket ile mobilizasyon uygulaması, SMG geleneksel tedaviye ek olarak mobilizasyon benzeri uygulama, kontrol grubu ise sadece geleneksel tedavi almıştır. Geleneksel tedavide egzersizler 5 sn hareket, 15 sn dinlenme şeklinde günde 10 tekrar haftada 5 gün toplam 2 hafta olarak uygulanmıştır. Katılımcılar tedavi bitiminde ev egzersizi önerileri ile taburcu edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Grup içi analizlerde ağrı ve DAS-28 skorlarında MG ve SMG'unda anlamlı fark gözlenmiştir (p0,05). El fonksiyonlarında ise her üç grupta da anlamlı fark gözlenmiştir (p0,05). Sağ el bileği inflamasyon derecesinde tedavi öncesi/sonrasında, sol el bileği efüzyon alanında tedavi sonrasında, sağ ve sol 2. PİF'de tedavi sonrası eklem mesafesinde, solda tedavi öncesi efüzyon alanında, sağ 3.PİF'de tedavi sonrası eklem mesafesinde anlamlı bir fark gözlenmiştir (p0,050). Sonuç olarak mobilizasyon uygulamaları el kavrama kuvveti, beceriklilikte ve yaşam kalitesinde belirgin değişiklik oluşturmamasına rağmen, el fonksiyonunda, eklem mesafesinin artırılmasında, efüzyon alanının ve inflamasyon miktarının azaltılması ve dolayısıyla hastalık aktivitesinin azaltılmasında etkili bir yöntem olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, systemic, inflammatory, and autoimmune disease characterized by swelling, tenderness, and erosion in the joints.Physical therapy and rehabilitation are important components of RA management and offer a range of modalities and exercises to alleviate symptoms, improve joint function, and enhance overall quality of life.The aim of this study is to compare the effects of exercise and preventive approaches with mobilization practices on pain, functional status, and quality of life in patients diagnosed with RA.Participants were evaluated using a personal information form, Disease Activity Score (DAS-28), McGill-Melzack Pain Questionnaire, Power Doppler ultrasound imaging, hand dynamometer, 9-Hole Peg Test, Rheumatoid Arthritis Quality of Life Scale, and Duruöz Hand Index.Evaluations were conducted twice, before treatment (week 0) and after treatment (week 2).Participants were randomized into three groups: the mobilization group (MG), the sham mobilization group (SMG), and the control group (CG).The MG received mobilization with movement in addition to traditional treatment, the SMG received a mobilization-like application in addition to traditional treatment, and the control group received only traditional treatment.In the traditional treatment, exercises were performed in the form of 5 seconds of movement and 15 seconds of rest, with 10 repetitions per day, 5 days a week, for a total of 2 weeks.Participants were discharged with home exercise recommendations at the end of the treatment.There was no statistically significant difference among the demographic characteristics of the participants (p>0.05).In the within-group analyses, a significant difference was observed in pain and DAS-28 scores between the MG and SMG (p0.05).In hand functions, a significant difference was observed in all three groups (p0.05).In the degree of inflammation of the right wrist before/after treatment, in the area of effusion of the left wrist after treatment, in the joint distance of the right and left 2nd PIF after treatment, in the area of effusion of the left wrist before treatment, and in the joint distance of the right 3rd PIF after treatment, a significant difference was observed (p0.050).In conclusion, although mobilization applications did not cause significant changes in grip strength, dexterity, and quality of life, it was found to be an effective method in improving hand function, increasing joint range, reducing the area of effusion and the amount of inflammation, and consequently reducing disease activity.