İnflamatuvar bağırsak hastalığı tanısı ile takip edilen pediatrik hastalarda, eklem bulgularının hastalık aktivasyonu ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between joint manifestations and disease activity in pediatric patients followed up with a diagnosis of inflammatory bowel disease
- Tez No: 953587
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖDÜL EĞRİTAŞ GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Romatoloji, Gastroenterology, Rheumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı (İBH) tanılı çocuk hastalarda kas-iskelet sistemi tutulumunun sıklığını değerlendirmeyi ve bu bulguların hastalık aktivite indeksleriyle olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 64 hasta dahil edilmiş olup, 37'sine Crohn hastalığı (CH), 27'sine ise Ülseratif Kolit (ÜK) tanısı konulmuştur. Tüm hastalar klinik takip sürecinde kas-iskelet sistemi semptomları açısından değerlendirilmiş; artralji, fizik muayene bulguları ve ultrasonografi (USG) ile entezit varlığı kaydedilmiştir. Elde edilen bulgular, PCDAI (Pediatric Crohn's Disease Activity Index), PUCAI (Pediatric Ulcerative Colitis Activity Index), SES-CD (Simple Endoscopic Score for Crohn's Disease), Mayo skoru ve Mayo endoskopik subskorları ile karşılaştırılmıştır. CH tanılı hastalarda PCDAI'ye göre entezit bulgusu fizik muayene ile en çok remisyon (%20) ve hafif aktivite grubunda (%25) saptanırken, orta-ağır aktivite grubunda entezit fizik muayene ile izlenmemiştir. USG ile entezit remisyon grubunda %20, orta-ağır aktivite grubunda ise %42,9 oranında tespit edilmiştir. SES-CD skorlamasında ise USG ile entezit en fazla ağır aktivite grubunda (%44,4) gözlenmiştir. Fizik muayene bulguları ve USG ile entezit saptanması, PCDAI ve SES-CD skorları ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermemiştir (p>0,05). ÜK tanılı hastalarda PUCAI, Mayo skoru ve Mayo subskoru gruplarına göre yapılan değerlendirmelerde artralji ve entezit varlığı, aktivite skorları ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermemiştir. Bununla birlikte, PUCAI'ye göre ağır aktivite grubunda artralji oranı %30 olarak belirlenmiştir. USG, fizik muayene ile tespit edilemeyen subklinik entezit bulgularını saptamada daha duyarlı bulunmuştur. Bu veriler, İBH tanılı çocuklarda kas-iskelet sistemi tutulumunun sık görülebileceğini ancak hastalık aktivite indeksleri ile her zaman doğrudan ilişki göstermeyebileceğini ortaya koymaktadır. USG gibi görüntüleme yöntemleri, özellikle subklinik olgularda entezopatik tutulumun tespit edilmesinde önemli bir rol oynayabilir. Bu nedenle, İBH tanılı çocuk hastalarda eklem bulgularının değerlendirilmesinde multidisipliner yaklaşım ve USG'nin kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate musculoskeletal system involvement among patients newly diagnosed with Inflammatory Bowel Disease (IBD) and undergoing colonoscopy, and to investigate its relationship with disease activity. A total of 72 pediatric patients (37 with Crohn's Disease and 35 with Ulcerative Colitis) were included. Clinical symptoms, physical examination findings, and musculoskeletal ultrasonography (USG) results were recorded. Additionally, correlations between these findings and disease activity indices (PCDAI, PUCAI, SES-CD, MAYO score) were analyzed. In the Crohn's Disease group, 27% reported arthralgia, with 16.2% showing enthesitis on physical examination and 21.6% on USG. No significant correlation was found between the presence of joint findings and PCDAI or SES-CD scores. However, USG revealed subclinical enthesitis especially in patients with higher endoscopic activity. In the Ulcerative Colitis group, 27% had arthralgia, 8% had positive physical findings, and 12% had enthesitis on USG. No significant relationship was observed between musculoskeletal findings and PUCAI, MAYO, or subscore classifications. However, higher USG positivity was noted in patients with severe endoscopic activity. In conclusion, musculoskeletal symptoms were present in approximately one-fourth of pediatric IBD patients. No clear correlation was found between joint findings and disease activity indices, although USG showed potential in detecting subclinical enthesitis, especially in patients with high disease activity. These results support the need for a multidisciplinary approach and suggest that musculoskeletal involvement may occur independently of gastrointestinal activity.