Yetişkin kadınlarda hedonik açlık, yeme farkındalığı ve diyet kalitesinin belirlenmesi
Determination of hedonic hunger, mindful eating and diet quality in adult women
  1. Tez No: 953637
  2. Yazar: EZGİ AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hedonik açlık, yeme farkındalığı ve diyet kalitesi; bireylerin besin seçimlerini, yeme motivasyonlarını ve yeme davranışlarının bilinç düzeyini etkileyen temel kavramlardır. Bu araştırmanın amacı yetişkin kadınlarda hedonik açlık, yeme farkındalığı ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmaya katılmaya gönüllü kadın bireylere online anket formu aracılığıyla ulaşılarak veriler toplanmıştır. Bu ankette demografik bilgiler, beslenme bilgileri, sağlık bilgileri, Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı yer almaktadır. Bu çalışmaya 550 kadın birey katılmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 26,3±5,28 yıl, boy uzunluğu ortalaması 163,9±5,91 cm, vücut ağırlığı ortalaması 61,3±12,12 kg ve BKİ ortalaması kg/m2 22,8±4,21 olarak bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda bireylerin besin gücü ölçeği ortalaması 3,5±0,73, yeme farkındalığı ölçeği ortalaması 97,5±14,47 ve diyet kalite puanı ortalaması 44,7±10,28 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hedonic hunger, mindful eating and diet quality are the basic concepts that affect individuals' food choices, eating motivations and the level of consciousness of eating behaviors. The aim of this study is to determine the relationship between hedonic hunger, mindful eating and diet quality in women. Data were collected by reaching out to volunteer female individuals via an online survey form. This survey includes demographic information, nutritional information, health information, Food Power Scale (FFS), Mindful Eating Questiionnare (MEQ) and 24-hour retrospective food consumption record. This study was participated by 550 female individuals. The average age of the individuals was 26.3±5.28 years, average height was 163.9±5.91 cm, average body weight was 61.3±12.12 kg and average BMI was 22.8±4.21 kg/m2. As a result of this study, the average of the individuals' food power scale was found to be 3.5±0.73, the average of the mindful eating scale was 97.5±14.47 and the average of the diet quality score was found to be 44.7±10.28.