Cerrahi hemşirelerinde mesleki değerler, tutku ve motivasyonun kaliteli perioperatif hemşirelik bakımı ile ilişkisi
The relationship of professional values, passion and motivation with quality perioperative nursing care in surgical nurses
  1. Tez No: 953643
  2. Yazar: ŞEYMA BETÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Cerrahi hemşirelerinin mesleki değerleri, tutkuları ve iş motivasyonlarının, kaliteli perioperatif hemşirelik bakımı ile ilişkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma, tanımlayıcı ve ilişkisel tasarımla yapılandırılmıştır. Araştırma, İstanbul'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 121 cerrahi hemşire ile yapılmıştır. Veriler; Tanımlayıcı Değişkenler Formu, Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği (HMDÖ), 8 Maddelik Tutku Ölçeği (TÖ), Yetişkin Motivasyon Ölçeği (MÖ) ve Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası (KPHBS) ile toplanmıştır. Bulgular, cerrahi hemşirelerin demografik özelliklerinin bakım kalitesi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını; buna karşın mesleki değerler, tutku ve motivasyon düzeylerinin bakım kalitesi ile anlamlı ve pozitif ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Korelasyon analizlerinde; motivasyon ile bakım kalitesi arasında yüksek düzeyde (r = 0.684), mesleki değerler ve tutku ile ise orta düzeyde (r = 0.521; r = 0.486) pozitif ilişkiler saptanmıştır. Adımsal çoklu doğrusal regresyon analizine göre; hemşirelerin iş motivasyonu, kaliteli bakımın en güçlü yordayıcısı olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, designed with a descriptive and correlational approach, aimed to determine the relationship between surgical nurses' professional values, passion, and job motivation and the quality of perioperative nursing care. The research was conducted with 121 surgical nurses working at a Training and Research Hospital in Istanbul. Data were collected through face-to-face interviews using the Descriptive Variables Form, Nurses' Professional Values Scale, 8-Item Passion Scale, Adult Motivation Scale and the Quality Perioperative Nursing Care Scale. The data were analyzed using SPSS 22 software. The findings revealed that the demographic characteristics of surgical nurses did not significantly affect the quality of care. However, professional values, passion, and motivation levels showed significant and positive correlations with care quality. Pearson correlation analysis indicated a strong positive correlation between motivation and quality of care (r = 0.684), and a moderate positive correlation with professional values (r = 0.521) and passion (r = 0.486). Stepwise multiple linear regression analysis showed that motivation was the strongest predictor of quality care, with professional values and passion also contributing significantly.