Matematik eğitiminde uygulanan Ters Yüz Öğrenme Modeli'nin öğrencilerin akademik başarıları ve tutumları üzerine etkisi : Bir meta-analiz çalışması
The effect of the Flipped Learning Model applied in mathematics education on students' academic achievement and attitudes: A meta-analysis study
- Tez No: 953657
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, matematik eğitiminde ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarıları ve tutumları üzerindeki etkisini meta-analiz yöntemiyle incelemeyi hedeflemektedir. Son yıllarda, ters yüz öğrenme modelinin matematik eğitimindeki etkilerini detaylı bir şekilde inceleyen meta-analiz çalışmalarına rastlanmaması bu araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden meta-analiz yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırma kapsamında, ters yüz öğrenme modelinin akademik başarı ve tutum üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar sistematik bir şekilde taranarak belirli kriterleri sağlayan çalışmalar analiz edilmiştir. Yayın yanlılığının tespiti için huni grafiği ve Rosenthal'ın güvenli N yöntemi kullanılmıştır. Analizler, araştırmanın güvenilir olduğunu ve yayın yanlılığının bulunmadığını göstermiştir. Meta-analiz bulguları, ters yüz öğrenme modelinin akademik başarı üzerindeki etkisinin rastgele etkiler modeline göre etki büyüklüğünün 0,584 (orta düzeyde) olduğunu ortaya koymuştur. Alt grup analizlerinde, yayın yılı, veri tabanı, yöntem/desen, öğrenim kademesi ve uygulama süresi alt gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak, yayın türü ve öğrenme alanı alt gruplarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ters yüz öğrenme modelinin tutum üzerindeki etkisi ise yine rastgele etkiler modeline göre etki büyüklüğünün 0,454 (orta düzeyde) olduğu belirlenmiştir. Alt grup analizlerinde, yalnızca yayın yılı alt grubuna göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Veri tabanı, yöntem/desen, yayın türü, öğrenim kademesi, uygulama süresi ve öğrenme alanı alt gruplarında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, matematik eğitiminde ters yüz öğrenme modelinin hem akademik başarıyı hem de öğrencilerin tutumlarını pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Bu bulgular, ters yüz öğrenme modelinin matematik eğitiminde etkili bir model olduğunu göstermektedir. Çalışma, eğitimciler için ters yüz öğrenme modelinin uygulanabilirliğini artırmaya yönelik öneriler sunmakta ve gelecekteki araştırmalar için rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the flipped learning model on students' academic achievement and attitudes in mathematics education using the meta-analysis method. In recent years, the lack of meta-analysis studies that examine the effects of the flipped learning model on mathematics education in detail reveals the importance of this research. The study was conducted using the meta-analysis method, one of the quantitative research methods. Within the scope of the research, studies examining the effects of the flipped learning model on academic achievement and attitude were systematically scanned and studies that met certain criteria were analyzed. Funnel plot and Rosenthal's safe N method were used to determine publication bias. The analyses showed that the research was reliable and that there was no publication bias. Meta-analysis findings revealed that the effect of the flipped learning model on academic achievement was 0.584 (moderate) according to the random effects model. In the subgroup analyses, statistically significant differences were found according to the subgroups of publication year, database, method/design, education level and implementation period. However, no significant difference was found in the publication type and learning area subgroups. The effect of the flipped learning model on attitude was determined as 0.454 (moderate) according to the random effects model. In the subgroup analyses, a significant difference was found only according to the publication year subgroup. No statistically significant difference was found in the database, method/design, publication type, education level, implementation period and learning area subgroups. As a result, it was determined that the flipped learning model in mathematics education positively affected both academic success and students' attitudes. These findings show that the flipped learning model is an effective model in mathematics education. The study offers suggestions for educators to increase the applicability of the flipped learning model and serves as a guide for future research.