Matematik eğitiminde ters yüz öğrenme modeli ile ilgili yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies on the flipped learning model in mathematics education
- Tez No: 954038
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, matematik eğitiminde ters yüz öğrenme modelinin kullanılması hakkında yapılmış olan akademik çalışmaların bibliyometrik analiz yöntemi kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Ters Yüz Öğrenme Modeli (TYÖM), uygulama basamakları itibariyle öğrencinin öğrenme sorumluluğunu almasını sağlayan, dolayısıyla öğrenciyi öğrenme süreci boyunca aktif bir biçimde sürecin merkezine konumlandıran bir yapıya sahiptir. TYÖM, çağımızın teknolojik gereksinimlerini karşılama potansiyeline sahip olup mevcut geleneksel öğretim yöntemlerine alternatif olarak oluşturulmuştur. Bu sebeple son yıllarda eğitimin dijitalleşmesi konusunda incelenen önemli araştırma bağlamında sıkça ele alınan önemli araştırma konularından biri haline gelmiştir. Araştırmada 2013- 2024 yılları arasında yapılan ve Web of Science (WoS) veri tabanında yer alan 111 adet makale analiz edilmiştir. Bu analiz R studio programında yer alan bibliyoshiny paket programında bulunan bibliyometrix programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma kapsamında araştırmaya dahil edilen çalışmaların; genel yapısı, kavramsal yapısı, entelektüel yapısı ve sosyal yapısı incelenmiştir. Bu yapılar, alt başlıklarıyla birlikte detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre matematik eğitiminde TYÖM hakkında yapılan çalışmaların giderek artan bir eğilime sahip olduğu görülmüştür. Özellikle konu alanında son yıllarda yapılan çalışmalarda öğrencilerin başarısı, tutumu, etkileşimi ve motivasyonu gibi değişkenler üzerinde üretim yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca anahtar kelime analizleri incelendiğinde TYÖM'ün eğitim teknolojileri, aktif öğrenme ve harmanlanmış öğrenme gibi kavramlarla güçlü bağlara sahip olduğu gözler önüne serilmiştir. Ek olarak konu alanında en çok üretim yapan ülkeler ABD ve Çin olduğu görülmektedir. Bu araştırma, matematik eğitiminde TYÖM hakkındaki literatürü sistematik bir biçimde görseller ve çeşitli haritalar yoluyla ortaya koyarak bu alanda yapılacak yeni çalışmalar için başvurulması gereken kaynakları tek bir araştırma altında toplamayı hedeflemektedir. Ayrıca Türkiye Yüzyılı Maarif modeli gibi çağdaş öğretim yaklaşımları çerçevesinde matematik eğitiminde TYÖM gibi modellere duyulan ihtiyaçtan bahsedilmiş ve araştırma bulgularından hareketle matematik eğitiminde TYÖM hakkında yapılabilecek çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine academic studies on the use of the flipped learning model in mathematics education using the bibliometric analysis method. The Flipped Learning Model (FLM) is structured to ensure that students take responsibility for their learning, thereby actively positioning them at the center of the learning process throughout. FLM has the potential to meet the technological needs of our era and was created as an alternative to existing traditional teaching methods. For this reason, it has become one of the important research topics examined in the context of the digitalization of education in recent years. In the research, 111 articles published between 2013 and 2024 and included in the Web of Science (WoS) database were analyzed. This analysis was conducted using the bibliometrix program available in the bibliyoshiny package of the R studio program. Within the scope of this research, the general structure, conceptual structure, intellectual structure, and social structure of the studies included in the research were examined. A detailed analysis was presented with the subheadings of these structures. The findings revealed that studies on FLM in mathematics education have an increasing trend. It was concluded that recent studies in the field have focused on variables such as student success, attitude, interaction, and motivation. Additionally, keyword analyses showed that FLM has strong connections with concepts such as educational technologies, active learning, and blended learning. Furthermore, the countries with the most production in the field are the USA and China. This thesis aims to systematically present the literature on FLM in mathematics education through visuals and various maps, gathering the resources needed for new studies in this field under a single research. Moreover, the need for models like FLM in mathematics education within the framework of contemporary teaching approaches such as the Turkey Century Maarif model is discussed, and suggestions for possible studies on FLM in mathematics education are made based on the research findings.