Yapay zekâ sohbet robotu kullanım sürecinde öğrencilerin İngilizce konuşma ve yazma becerilerinin geliştirilmesi
The development of students' English speaking and writing skills through the use of an AI chatbot
- Tez No: 953672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, öğretmen rehberliğinde yapay zekâ sohbet robotu kullanımının üniversite hazırlık öğrencilerinin İngilizce konuşma ve yazma becerileri, kelime bilgileri ve İngilizce kullanımına ilişkin duygusal tepkileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, nicel yarı deneysel desen ve nitel olgubilimsel desene sahip karma bir araştırmadır. Ankara'da bir devlet üniversitesinin yabancı diller yüksekokulu hazırlık programına devam eden A1, A2 ve B1 kurlarında bulunan 20 öğrenci deney (n=10) ve kontrol gruplarına (n=10) atanmıştır. Deney grubundaki öğrenciler yedi hafta boyunca haftalık belirlenen istemler eşliğinde yapay zekâ sohbet robotu ile konuşma ve yazma alıştırmaları gerçekleştirmiştir. Veri toplama aracı olarak çevrim içi kelime testi, İngilizce kullanımına ilişkin çevrim içi duygusal tepki anketi, 1. ve 3. ara sınav puanları kullanılmış; ek olarak öğrencilerle çevrim içi yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler parametrik olmayan testlerle, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, yapay zekâ sohbet robotu kullanımının öğrencilerin kelime bilgisi, konuşma akıcılığı ve yazma becerilerinde gelişmelere yol açtığını göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin İngilizceyi kullanmaya yönelik İngilizce kullanımına ilişkin duygusal tepkilerinde olumlu değişimler gözlemlenmiştir. Araştırma, yapay zekâ araçlarının dil öğreniminde öğretmen rehberliğinde bir destek unsuru olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of using an artificial intelligence (AI) chatbot under teacher guidance on college of foreign languages students' English speaking and writing skills, vocabulary knowledge, and affective responses toward English use. Employing a mixed-methods design, the research combines a quantitative quasi-experimental approach with a qualitative phenomenological approach. 20 students enrolled in the preparatory program of the college of foreign languages at a public university in Ankara were assigned to experimental (n=10) and control (n=10) groups. Over the course of seven weeks, students in the experimental group engaged in weekly AI chatbot-based speaking and writing exercises using predetermined prompts. Data were collected through an online vocabulary test, an online affective response questionnaire regarding English use, and the scores of the first and third midterm exams. Additionally, semi-structured online interviews were conducted with the students. Quantitative data were analyzed using non-parametric tests, while qualitative data were examined through content analysis. The findings indicate that the use of the AI chatbot led to improvements in students' vocabulary knowledge, speaking fluency, and writing skills. Furthermore, positive changes were observed in students' affective responses toward using English. The study suggests that AI tools can be effectively utilized as supportive elements in language learning when integrated under teacher guidance.