Matematik dersinde oyun yoluyla öğretime ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi: Karaman örneği
An investigation of primary school teachers' views on teaching through games in mathematics lessons: The case of Karaman
- Tez No: 953673
- Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilkokul öğretmenlerinin matematik dersinde oyun temelli öğretime ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu görüşlerin demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, mezun olunan okul türü ve görev yapılan sınıf düzeyi) açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Ayrıca öğretmenlerin matematik öğretiminde geleneksel ve modern oyunları kullanma düzeyleri analiz edilmiş ve bu kullanımın öğretim sürecine etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Karaman il merkezinde görev yapan ilkokul öğretmenleri oluşturmakta olup, örneklem 236 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Baltayeva (2021) tarafından geliştirilen ve öğretmenlerin geleneksel oyunları ile modern oyunları kullanma sıklığı alt boyutlarından oluşan“İlkokul Öğretmenlerinin Oyunla Matematik Öğretimine İlişkin Görüşleri Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 26.0 programı aracılığıyla; aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü ANOVA gibi istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin oyunla gerçekleştirilen matematik öğretimine genel olarak olumlu bir tutum sergilediklerini ortaya koymuştur. Ancak oyun türlerine göre kullanım düzeylerinde belirgin farklılıklar gözlemlenmiştir. Geleneksel oyunlar öğretmenler tarafından daha sık kullanılırken, modern oyunların kullanım düzeyinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, öğretmenlerin modern oyunlara dair bilgi eksiklikleri, uygulamaya dair çekinceleri ve altyapı yetersizlikleri gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Demografik değişkenlere göre yapılan analizlerde; cinsiyet, sınıf düzeyi, mesleki kıdem ve mezun olunan okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmazken, yaş değişkenine göre geleneksel oyun kullanımı açısından anlamlı bir fark belirlenmiştir. Ayrıca geleneksel ve modern oyunların kullanım sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuş, geleneksel oyunların öğretim sürecinde modern oyunlara kıyasla daha sık tercih edildiği görülmüştür. Araştırma bulgularına göre öğretmenler, oyunla yapılan öğretim etkinliklerinin öğrencilerin derse katılımını artırdığını, öğrenmeye katkı sağladığını ve sınıf ortamını daha etkileşimli hale getirdiğini belirtmişlerdir. Oyunla öğretimin, matematik derslerinde öğrenmeyi destekleyici bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin oyun yolu ile öğretim yöntemlerini daha etkili biçimde kullanabilmeleri için; oyun tasarımı, modern oyunların uygulanması ve materyal temini gibi konuları içeren uygulamalı hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to determine elementary school teachers' views on game-based instruction in mathematics classes and to examine whether these views significantly differ based on demographic variables (gender, age, professional seniority, type of graduated school, and the grade level taught). In addition, the study analyzes the extent to which teachers use traditional and modern games in mathematics instruction and evaluates the effects of this usage on the teaching process. The research was conducted using the general survey model, one of the quantitative research methods. The study population consists of elementary school teachers working in the city center of Karaman during the 2024–2025 academic year, and the sample includes 236 teachers. As a data collection tool, the“Teachers' Views on Teaching Mathematics through Games Scale”developed by Baltayeva (2021) was used. This scale consists of sub-dimensions measuring the frequency of teachers' use of traditional and modern games. The collected data were analyzed using SPSS 26.0 software through statistical techniques such as arithmetic mean, standard deviation, independent samples t-test, and one-way ANOVA. The research results reveal that teachers generally have a positive attitude toward teaching mathematics through games. However, significant differences were observed in the usage levels of different game types. While traditional games are more frequently used by teachers, the use of modern games was found to be relatively low. This may be due to teachers' lack of knowledge about modern games, concerns regarding implementation, and infrastructural limitations. In the analyses conducted based on demographic variables, no significant differences were found in terms of gender, grade level, professional seniority, or type of graduated school. However, a significant difference was identified in the use of traditional games based on the age variable. Furthermore, a statistically significant difference was found between the usage frequency of traditional and modern games, with traditional games being more frequently preferred during the teaching process compared to modern games.According to the research findings, teachers stated that instructional activities involving games increase students' participation in class, contribute to learning, and create a more interactive classroom environment. It was concluded that game-based teaching is an effective tool to support learning in mathematics lessons. In order for teachers to use game-based teaching methods more effectively, it is recommended that practical in-service training programs be organized on topics such as game design, implementation of modern games, and provision of instructional materials.