Hatırlanabilir gastronomi turizmi deneyimi, deneyim memnuniyeti ve sadakat ilişkisi: Hatay ve Gaziantep UNESCO Gastronomi Şehirleri örneği
  1. Tez No: 735533
  2. Yazar: HASAN KÜÇÜKTEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, Gaziantep ve Hatay'ı ziyaret eden yerli turistlerin hatırlanabilir gastronomi deneyim deneyimleri, deneyim memnuniyetleri ve sadakat niyetleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Amacı bağlamında hipotez test edici araştırmalar sınıfına giren bu araştırmada değişkenler arası ilişkiler, ilişkisel tarama modeli ile incelenmiştir. 4 Ekim 2021 – 4 Nisan 2022 tarihleri arasında Mersin'de bulunan, daha önce Gaziantep ve Hatay'ı ziyaret eden 18 yaşın üzerindeki bireylerden kolayda örnekleme yöntemi ile toplam 418 geçerli anket derlenmiştir. Elde edilen verilere ilk olarak sapan analizi, çoklu normal dağılım analizi, güvenilirlik analizleri ve çeşitli geçerlilik analizleri uygulanmıştır. Doğrudan etki hipotezlerinin test edilmesi için Kovaryans Temelli Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre gastronomi deneyim faktörlerinden“Hedonizm (β=0,33)”,“Anlam Bulma (β=0,43)”ve“Bilgilenme (β=0,26)”boyutlarının hatırlanabilir gastronomi deneyimi üzerinde olumlu yönde ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu (p0,05) olduğu gözlemlenmiştir. Bir sonraki bulguya göre, yerli turistlerin hatırlanabilir gastronomi deneyimlerinin, gastronomi deneyim memnuniyetlerini (β=0,69) anlamlı ve olumlu yönde etkilediği anlaşılmaktadır. Test edilen son hipotez neticesinde ise gastronomi deneyim memnuniyetinin hem gastronomi deneyim sadakati (β=0,61) hem de destinasyon sadakati (β=0,72) üzerinde olumlu yönde ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak gastronomik özellikleri ile ön planda olan Gaziantep ve Hatay'ı daha önce ziyaret eden turistlerin gastronomik deneyimlerini unutulmaz kılmanın yolunun bireylerin deneyimlerinden haz duymaları, anlam bulmaları ve bilgilenmeleri olduğu söylenebilir. Bu şekilde daha kalıcı hale gelebilecek olan gastronomik hatıralar, bireylerin gastronomik memnuniyetleri de olumlu yönde etkileyerek hem destinasyonun kendisine hem de gastronomik deneyime yönelik çift yönlü bir sadakat oluşturabililir. Böylelikle turistlere hatırlanabilir gastronomik deneyimler sağlamanın sadece belirli destinasyonlar için değil gastronomi turizmi çekiciliklerine sahip diğer potansiyel destinasyonlar için de oldukça önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the relationship between memorable gastronomic experience, satisfaction and loyalty intentions of domestic tourists visited Gaziantep and Hatay. The research, which falls under the category of hypothesis testing researches in the context of its purpose, investigates the relations between variables via the relational survey model. Questionnaires collected from the people of whom visited Gaziantep and Hatay before through convenience sampling method. Between October 4, 2021 and April 4, 2022, a total of 418 valid questionnaires were collected. Before the multivariable statistical analysis; deviant analysis, multiple normal distribution analysis and various validity analyzes were applied to the obtained data. To test the direct effect hypotheses, Covariance Based Structural Equation Modeling (CB- SEM) analysis was performed.