Geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireylerin acil servis kullanımı: 2017–2023 yılları arasında bir devlet hastanesi verilerine dayalı retrospektif çalışma
Emergency service use of individuals under temporary and international protection status: A retrospective study based on data from a state hospital between 2017 and 2023
  1. Tez No: 953687
  2. Yazar: YONCA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda artan göç hareketliliğinin, sağlık sistemi üzerinde olumsuz etkilere sebep olabileceği düşünülmektedir. Özellikle erişimi daha kolay olan ve 24 saat açık olan acil servislerin, geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireyler tarafından sık kullanılan servislerden biri olduğu görülmektedir. Ancak acil servislerin mevcut yoğunluğuna geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireylerin de eklenmesiyle birlikte acil servis kullanımında değişimler yaşanmaktadır. Bu çalışmanın amacı geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireylerin acil servis kullanımına etkisini tespit etmektir. Bu araştırma, retrospektif olarak geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireylerin acil servis başvuru oranlarını sayısal ve istatistiksel temelde inceleyen nicel bir araştırmadır. Bu araştırmanın örneklemi 2017-2023 yılları arasında acil servise başvuru yapan geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireylerdir. Araştırmada, bir devlet hastanesine ait 2017-2023 yılları arasındaki acil servis verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Verilerde geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireyler ile yerli hastaların başvuru oranları, nedenleri ve triyaj durumları yıllara göre dağılımları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireylerin acil servise başvuru oranı dikkat çekici düzeydedir. Özellikle Suriye uyruklu hasta grubunun, acil servis ve acil servis dışındaki diğer birimlere başvuruları değerlendirildiğinde yerli hastalara kıyasla acil servis kullanma eğilimlerinin daha yüksek olduğu ve genel hastane başvurularına kıyasla acil servis başvuru oranlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışma bulguları, geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireylerin başvuru nedenlerine bakıldığında acil servisleri acil olmayan durumlar için kullanma eğiliminde olduklarını ortaya koymaktadır. Bu durum mevcut acil servis yoğunluğuna etki ettiğinden dolayı yoğunluğa bağlı olumsuzlara sebep olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, acil servis yoğunluğunun önüne geçebilmek amacıyla geçici ve uluslararası koruma statüsündeki bireylerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştıracak yapısal düzenlemelerin önemine vurgu yapmakta ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin daha etkin hizmet sunulabilmesi için önerilerde bulunmaktadır. Araştırma, göçmen sağlığı politikalarının oluşturulmasına ve acil servis hizmetlerinin daha verimli planlanmasında katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing migration movements are considered to potentially have negative effects on healthcare systems. Emergency departments, which are more accessible and operate 24/7, are observed to be frequently used by individuals under temporary and international protection status. However, with the addition of these individuals to the already busy emergency departments, significant changes have been observed in emergency department utilisation. The aim of this study was to determine the impact of individuals under temporary and international protection status on the use of emergency departments. This study was a quantitative study that retrospectively examines the emergency department admission rates of such individuals on a numerical and statistical basis. The sample of the study consists of individuals under temporary and international protection who visited the emergency department between 2017 and 2023. Emergency department data from a public hospital, covering the years 2017–2023, were analysed retrospectively. In the data, admission rates, reasons for visits, and triage categories of individuals under temporary and international protection, compared to local patients, were examined and analysed comparatively across the years. According to the results, the rate of emergency department use by individuals under temporary and international protection was remarkably high. Especially among Syrian nationals, a higher tendency to use emergency department—as opposed to other hospital units—was identified compared to local patients, with emergency department visits making up a larger share of their overall hospital admissions. The study reveals that these individuals frequently use emergency department for non-urgent health conditions. As this situation contributes to the current overcrowding in emergency departments, it was believed to potentially lead to negative outcomes related to service quality. The study emphasizes the importance of structural arrangements that will facilitate access to healthcare services for individuals under temporary and international protection, in order to alleviate emergency department overcrowding. It also offers recommendations for improving the effectiveness of primary healthcare services delivered to the migrant population. This study aims to contribute to the development of migrant health policies and to the more efficient planning of emergency healthcare services.