Bağımsız denetimde blokzincir teknolojisinin kullanımı: Denetçiler üzerine bir araştırma
The use of blockchain technology in independent auditing: A study on auditors
  1. Tez No: 953695
  2. Yazar: ELİF AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YEŞİLÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, blokzincir teknolojisinin bağımsız denetim sürecindeki potansiyel kullanım alanlarını, etkilerini ve bu teknolojiye yönelik denetçi farkındalığını ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle blokzincir teknolojisinin temel kavramları ve muhasebe-denetim alanındaki uygulama olanakları teorik olarak incelenmiştir. Ardından, teknolojinin bağımsız denetim üzerindeki etkilerini değerlendirebilmek amacıyla Türkiye'de faaliyet gösteren bağımsız denetçilerle nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 20 bağımsız denetçi ile açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler MAXQDA programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, blokzincir teknolojisinin denetim süreçlerinde şeffaflık, güvenilirlik ve zaman yönetimi açısından önemli avantajlar sağladığını, ancak teknik bilgi eksikliği ve maliyet gibi bazı zorluklar barındırdığını göstermektedir. Denetçilerin büyük bir kısmı blokzincir kavramına aşina olmakla birlikte, uygulamaya yönelik bilgi düzeylerinin sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca teknolojiye geçiş sürecinde düzenleyici çerçevelerin ve eğitim faaliyetlerinin önemi vurgulanmıştır. Bu çalışmanın, gelecekte blokzincir teknolojisinin denetim mesleğine entegrasyonuna yönelik politikalar geliştirilmesine katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the potential areas of application of blockchain technology in the independent audit process, its effects, and auditors' awareness of this technology. In the study, the basic concepts of blockchain technology and its possible applications in the fields of accounting and auditing were first examined theoretically. Then, in order to evaluate the effects of the technology on independent auditing, a qualitative research was conducted with independent auditors operating in Turkiye. Within the scope of the research, semi-structured interviews consisting of open-ended questions were conducted with 20 independent auditors and the obtained data were analyzed through the MAXQDA program. The findings indicate that blockchain technology provides significant advantages in audit processes in terms of transparency, reliability, and time management, but also involves certain challenges such as lack of technical knowledge and cost. Although most auditors are familiar with the concept of blockchain, their level of practical knowledge is limited. In addition, the importance of regulatory frameworks and training activities in the transition to this technology has been emphasized. This study is expected to contribute to the development of policies for the integration of blockchain technology into the auditing profession in the future.