Çalışanların algılanan çevik liderlik özelliklerinin bireysel inovasyon yetkinliklerine olan etkisinde örgütsel öğrenmenin aracı rolü
The mediating role of organizational learning in the impact of perceived agile leadership characteristics of employees on individual innovation competencies
  1. Tez No: 953700
  2. Yazar: BUŞRA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MERİÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, çalışanların algıladıkları çevik liderlik özelliklerinin bireysel inovasyon yetkinlikleri üzerindeki etkisini ve örgütsel öğrenmenin bu ilişkideki aracılık rolünü incelemektedir. Çevik liderlik, liderlerin hızla değişen ortamlara uyum sağlayabilme, esnek kararlar alabilme ve çalışanları sürekli gelişim için teşvik etme yeteneklerini ifade etmektedir. Bireysel inovasyon yetkinlikleri ise, bireylerin yeni fikirler geliştirme, bu fikirleri uygulamaya koyma ve çevrelerine yenilikçi çözümler sunma becerilerini kapsamaktadır. Örgütsel öğrenme ise, organizasyonların deneyimlerinden ders çıkararak bilgiyi toplama, paylaşma ve yenilikçi süreçler yaratma kapasitesini tanımlamaktadır. Tez, çevik liderlik özelliklerinin çalışanların inovasyon yetkinliklerini nasıl etkilediğini ve örgütsel öğrenmenin bu süreçte nasıl aracılık ettiğini araştırarak, işletmelerin liderlik tarzları ve öğrenme kültürlerinin inovasyon kapasitesini nasıl güçlendirebileceği konusunda bilgiler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of employees' perceptions of agile leadership characteristics on their individual innovation competencies, as well as the mediating role of organizational learning in this relationship. Agile leadership refers to leaders' abilities to adapt to rapidly changing environments, make flexible decisions, and encourage continuous development among employees. Individual innovation competencies encompass individuals' abilities to generate new ideas, implement these ideas, and provide innovative solutions to their surroundings. Organizational learning is defined as the capacity of organizations to gather, share, and utilize knowledge by learning from experiences and creating innovative processes. By exploring how agile leadership characteristics influence employees' innovation competencies and how organizational learning mediates this process, the thesis aims to provide insights into how businesses can strengthen their innovation capacity through leadership styles and learning cultures.