Ortaöğretim öğrencilerinin düşünme stillerinin yaratıcılıklarına ve görsel sanatlar dersine yönelik tutumlarına etkisi
The impact of high school students' thinking styles on their creativity and their attitudes towards the visual arts course
- Tez No: 953698
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA ERASLAN TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin düşünme stillerinin yaratıcılıklarına ve görsel sanatlar dersine yönelik tutumlarına olan etkisinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılının güz yarıyılında Ankara Şehit Ali Anar Anadolu Lisesinde öğrenim gören 186 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“Düşünme Stilleri Ölçeği (Sternberg ve Wagner (1992)”,“How Creative Are You?”adlı ölçek ile Görsel Sanatlar Dersine Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Bu kapsamda elde edilen veriler genel ve ilişkisel tarama modelleri kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin normal dağılıma uygunluğu da çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular, özellikle yürütme ve oligarşik düşünme tarzlarının öğrenciler arasında daha belirgin değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, öğrenme ortamlarının planlanmasında öğrencilerin görev odaklılık düzeyleri ile çok hedefli düşünme becerilerinin dikkate alınması gerektiğine işaret etmektedir. Ayrıca, bu alt boyutların eğitim ortamında desteklenmesinin öğrencilerin genel düşünme stillerini zenginleştirmeye katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir. Tüm düşünme stili alt boyutları ile yaratıcılık arasında zayıf düzeyde korelasyonlar tespit edilmiştir. Öğrencilerin düşünme stilleri ile görsel sanatlar dersine yönelik tutumları arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Özellikle yürütme, yargısal, liberal ve dışsal düşünme stilleri ile tutumlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Ancak bu ilişkilerin etki büyüklükleri düşük düzeyde kalmıştır. Diğer düşünme stilleri ile tutumlar arasındaki ilişkiler ise genellikle istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış ve çok zayıf düzeyde korelasyonlar saptanmıştır. Bu sonuçlar, öğrencilerin tutumlarının yalnızca düşünme stilleri ile açıklanamayacağını; motivasyon, öğrenme ortamı ve öğretim yöntemleri gibi farklı değişkenlerin de etkili olabileceğini göstermektedir. Sonuçlar: Öğrencilerin bireysel karar süreçlerine dayalı düşünme stillerinde daha yüksek eğilim gösterdiklerini; buna karşılık toplumsal, çok yönlü veya dışsal uyaranlara açık düşünme stillerinde daha düşük ortalamalara sahip olduklarını ortaya koymuştur. Bu farklılıklar, eğitim programlarında düşünme stillerine yönelik farklılaştırılmış yaklaşımların geliştirilmesi gerekliliğine işaret etmektedir. Öğrencilerin düşünme stillerinin yaratıcılık düzeylerine doğrudan etki etmediği ve bu iki yapının birbirinden bağımsız olarak işlemekte olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin düşünme stilleri ile görsel sanatlar dersine yönelik tutumları arasında genellikle düşük düzeyde, ancak bazı alt boyutlarda anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, öğrencilerin tutumlarının sadece düşünme stilleriyle değil, öğretim süreci, motivasyon ve çevresel faktörler gibi çok yönlü etmenlerle şekillendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to determine the effect of high school students' thinking styles on their creativity and attitudes towards visual arts classes. Method: The research was conducted with 186 students studying at Ankara Şehit Ali Anar Anatolian High School in the fall semester of the 2024-2025 academic year. In the research, the“Thinking Styles Scale (Sternberg and Wagner (1992)”, the scale called“How Creative Are You?”and the Attitude Scale Towards Visual Arts Course was applied. In this context, the obtained data were analyzed for relationships between variables using general and relational screening models. The conformity of the scales used in the study to normal distribution was also evaluated in terms of skewness and kurtosis values. Findings: The findings reveal that executive and oligarchic thinking styles, in particular, exhibit more pronounced variability among students. These findings suggest that students' task-focusedness and multi-targeted thinking skills should be considered in planning learning environments. Furthermore, supporting these sub-dimensions in the educational environment is considered to contribute to enriching students' overall thinking styles. Weak correlations were found between all thinking style sub-dimensions and creativity. The findings indicate that there are significant relationships between students' thinking styles and their attitudes toward visual arts courses. Statistically significant and positive correlations were found between executive, judgmental, liberal, and external thinking styles and attitudes. However, the effect sizes of these relationships were low. Relationships between other thinking styles and attitudes were generally not statistically significant and exhibited very weak correlations. These results suggest that students' attitudes cannot be explained solely by thinking styles; other variables such as motivation, learning environment, and teaching methods may also be influential. Conclusions: It was revealed that students tended to have higher scores in thinking styles based on individual decision-making processes, while their scores were lower in thinking styles that were social, multifaceted, or open to external stimuli. These differences point to the need to develop differentiated approaches to thinking styles in educational programs. It was concluded that students' thinking styles did not directly affect their creativity levels and that these two constructs may operate independently. It revealed generally low-level, but significant, relationships between students' thinking styles and their attitudes toward visual arts courses in some sub-dimensions. These results suggest that students' attitudes are shaped not only by their thinking styles but also by multifaceted factors such as the instructional process, motivation, and environmental factors.