Timus glandının yaşa göre değişiminin BT ile karakterize edilmesi
Characterization of age-related changes of the thymus gland by CT
- Tez No: 953736
- Danışmanlar: DR. MURATHAN KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Timus anterior mediastende yer alan lenfoepitelyal dokudan oluşan bir gland olup yaşla birlikte anatomik ve morfolojik değişim göstermektedir. Bu çalışmanın amacı bilgisayarlı tomografi (BT) tetkikinde timus glandının boyut, hacim, dansite, şekil, kontur özellikleri, yerleşim yeri, yağlı involüsyon derecesi ve parankim yapısı gibi karakteristiklerininin yaşa bağlı değişimini tanımlamaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında Ankara Bil-kent Şehir Hastanesi'nde herhangi bir sebeple kontrastsız toraks BT tetkiki çekilen 10 yaş ve üzeri hastaların tetkikleri retrospektif olarak incelendi (n=2112). Dahil edilme kriterlerini karşılayan 1020 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar her gruptan 170 has-ta olacak şekilde 20 yaş altı, 20-29 yaş, 30-39 yaş, 40-49 yaş, 50-59 yaş, 60 yaş ve üstü olarak altı gruba ayrıldı. Aksiyel BT kesitlerinde arkus aorta hizasında timusun şekli, kontur özelliği ve yerleşim yeri tanımlandı. Timus yağlanma oranı ve parankim yapısı yönünden değerlendirildi. Timusun maksimum ön-arka (AP) ve enine (TR) çapı ölçüldü. Ayrıca hastaların toraks BT görüntüleri iş istasyonuna (Advantage worksta-tion 4.7 Revolution, GE, USA) aktarılarak timus dansitesi ve hacmi otomatik olarak hesaplandı. Ölçümler farklı yaş gruplarında ve cinsiyetler arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1020 hastanın yarısı erkek yarısı kadındı. Hastaların %53,3'ünün timus şekli üçgen-ok başı, %42,6'sının çokgen ve %4,1'inin ise nodüler olarak saptandı. 10-19 yaş grubundaki hastalar için timus şekli çokgen olanların oranı timus şekli üçgen-ok başı olanlara göre anlamlı şekilde daha yüksekti (p0,05). Hastaların %51,6'sının timus yerleşimi orta hatta, %4,6'sının sağ lateralde ve %43,8'inin sol lateraldeydi. Hastaların yaş grupları ile timus yerleşim gruplarına ilişkin oranlar arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Sonuç olarak, yaştan bağımsız timusun en sık görülen morfolojik özellikleri üçgen-ok başı şekil, düzgün konturlar ve orta hat yerleşimiydi. Timusun yağlanma oranına göre dağılımı tamamen yağlı (%59,5), %50'den fazla yağlı (%13,2), %50'den az yağlı (%14,7) ve tamamen solid (%12,5) olarak saptandı. 10 yaşından 50 yaş ve üzerine her 10 yaşlık dilimlerde timusu tamamen yağlı olan hastaların oranı anlamlı şekilde artış gösterdi (p0,05). Timus ortalama AP çapı 16,5±5 mm, TR çapı 29,7±11 mm olarak elde edildi. Timus ortalama hacmi 7,1±3,6 ml bulundu. Ortalama timus dansitesi -0,8±36,2 Hounsfield unit (HU) ölçüldü. 10-19 yaş grubundaki hastaların timus TR çapı ve timus hacmi ölçüm ortalamaları 30-49 yaşındaki hastalardan daha yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The thymus is a lymphoepithelial gland located in the anterior mediastinum and shows anatomical and morphological changes with age. The aim of this study is to describe the age-related changes in the size, volume, density, shape, contour characteristics, location, degree of fatty involution and parenchymal structure of the thymus gland on computed tomography (CT). Materials and Methods: The examinations of patients aged 10 years and older who underwent non-contrast CT scan of the thorax for any reason at Ankara Bilkent City Hospital between January 2020 and August 2023 were retrospectively analysed (n=2112). A total of 1020 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Patients were divided into six groups as below 20 years of age, 20-29 years, 30-39 years, 40-49 years, 50-59 years, 60 years and older with 170 patients from each group. In axial CT sections, the shape, contour characteristics and location of the thymus at the level of the aorta were defined. The thymus was evaluated in terms of adiposity and parenchymal structure. The maximum anteroposterior (AP) and transverse (TR) diameter of the thymus were measured. Thorax CT images of the patients were transferred to a workstation (Advantage workstation 4.7 Revolution, GE, USA) and thymus density and volume were calculated automatically. The measurements were compared in different age groups and between genders. Results: Half of the 1020 patients included in the study were male and half were female. The thymus shape was triangular-arrowhead in 53,3%, polygonal in 42,6% and nodular in 4,1% of the patients. In the 10-19 age group, the proportion of patients with polygonal thymus shape was significantly higher than those with triangular-arrowhead thymus shape (p0,05). Thymus location was in the midline in 51,6% of the patients, right lateral in 4,6% and left lateral in 43,8%. There was no significant difference between the age groups of the patients and the rates of thymus localisation groups (p>0,05). In conclusion, the most common morphological features of the thymus independent of age were triangular-arrowhead shape, smooth contours and midline location. The distribution of the thymus according to fat content was as follows: completely fatty (59,5%), more than 50% fatty (13,2%), less than 50% fatty (14,7%) and completely solid (12,5%). The proportion of patients with completely fatty thymus increased significantly in every 10-year age group from 10 years to 50 years and above (p0,05). The mean AP diameter and TR diameter of the thymus were 16,5±5 mm and 29.7±11 mm, respectively. The mean thymus volume was 7,1±3.6 ml. The mean thymus density was -0.8±36,2 Hounsfield units (HU). The mean thymus TR diameter and thymus volume measurements of patients aged 10-19 years were higher than those of patients aged 30-49 years (p0,05).