Kuruluşundan İmparator Diocletianus dönemine kadar Province Syria
Province Syria from its foundation to the period of Emperor Diocletian
  1. Tez No: 953737
  2. Yazar: ALAADDİN KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
İÖ 5. yüzyılda Babil Krallığı'nı yıkan Persler, Syria coğrafyasını ele geçirmiştir. Pers Krallığı'nın, İÖ 3. yüzyılda Büyük İskender tarafından yıkılmasıyla birlikte Syria coğrafyası Makedon Krallığı'nın sınırlarına dâhil edilmiştir. Makedon Kralı Büyük İskender'in ölümü sonrasında krallığı generalleri arasında paylaşılmış ve Syria coğrafyası Seleukos Krallığı'nın hâkimiyetinde kalmıştır. Seleukos Krallığı, Ptolemaios Hanedanı, Hellenistik Krallıklar ve Roma Cumhuriyeti ile yaptığı savaşlarda yaşadığı mağlubiyetlerden dolayı gücünü kaybetmiştir. Seleukos Krallığı'nın hâkimiyet mücadelesi döneminde Roma, yayılmacı politikaları ile sınırlarını genişletmeye başlamıştır. İÖ I. yüzyılda Pontus Savaşları sonrasında General Pompeius yaptığı fetihler ile Seleukos Krallığı'nı yıkarak Province Syria'yı kurmuştur. Province Syria, Roma'nın doğu sınırlarında önemli bir konumda olmuş ve valiler tarafından idare edilmiştir. Province Syria, İmparatorluk döneminde imparatorların himayesindeki önemli eyaletlerden olmuş ve onun vekâleten atadığı valiler tarafından idare edilmiştir. Stratejik konumu ile Roma'nın doğu seferlerinin başlangıç noktası olmuştur. Province Syria doğu ordularının idare edildiği merkez konuma sahip olmuştur. Province Syria askeri ve siyasi olarak güçlü bir konumda olmasından dolayı imparatorluk döneminde görev yapan valilerin bir kısmı imparator olmak için isyan etmiş ve bazıları imparator olmayı başarmıştır. Province Syria aşırı güçlenmesinden dolayı İmparator Septimius Severus döneminde Coele ve Phoenicia olarak ikiye ayrılmıştır. Ancak Province Syria Coele, etkin konumu Principatus döneminin sonuna kadar devam ettirmiştir. İmparator Diocletianus, Tetrarşi'yi kurmasıyla birlikte Roma'nın doğusundaki siyasi yapıyı yeniden düzenlemiştir.
Özet (Çeviri)
In the 5th century BC, the Persians, who destroyed the Babylonian Kingdom, captured Syria. With the fall of the Persian Kingdom by Alexander the Great in the 3rd century BC, Syria was incorporated into the Macedonian Kingdom. After the death of Alexander the Great, the kingdom was divided among his generals, and Syria remained under the control of the Seleucid Kingdom. The Seleucid Kingdom lost power due to defeats in wars with the Ptolemaic Dynasty, the Hellenistic Kingdoms, and the Roman Republic. During the Seleucid Kingdom's struggle for dominance, Rome began expanding its borders with expansionist policies. Following the Pontic Wars in the 1st century BC, General Pompey's conquests destroyed the Seleucid Kingdom and established the Province of Syria. Province Syria held a prominent position on Rome's eastern borders and was governed by governors. During the Imperial period, Province Syria was one of the most important provinces under the protection of the emperors and was administered by governors appointed by them. Its strategic location served as the starting point for Rome's eastern campaigns. Province Syria served as a central location for commanding the eastern armies. Due to its military and political strength, some of the governors serving during the imperial era rebelled, and some even succeeded. Due to its excessive power, Province Syria was divided into Coele and Phoenicia during the reign of Emperor Septimius Severus. However, Province Syria Coele maintained its dominant position until the end of the Principate. Emperor Diocletian, with his establishment of the Tetrarchy, reorganized the political structure in the eastern Roman Empire.