Sıçanlarda yüksek doz grafen oksitle indüklenen olası testis hasarına karşı E vitamininin etkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the effect of vitamin E against potential testicular damage induced by high dose graphen oxide in rats
  1. Tez No: 953755
  2. Yazar: ALİ KULABER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biochemistry, Physiology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Grafen oksit (GO), nanobiyoteknolojinin gelişimiyle günümüzde sağlık ve tıp alanında; ilaç taşıma, biyosensör, biyogörüntüleme, kanser tedavisi… vb. alanlarda aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu sebeple, GO' nun etki mekanizmaları ve olası etkilerinin açıklanması önem taşımaktadır. Bazı çalışmalarda GO' nun erkek üreme sisteminde histopatolojik ve oksidatif stres kaynaklı toksik etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Vitamin E'nin sahip olduğu biyolojik özellikleri sayesinde birçok dokuda olduğu gibi testiste de antioksidan mekanizmayla koruyucu ve iyileştirici etkiye sahip olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda, yüksek dozda (10 mg/kg) intra peritoneal (ip) verilen GO' nun sebep olacağı olası histopatolojik ve oksidatif stres kaynaklı hasarların belirlenmesi ve E vitaminin oluşan olası hasar üzerindeki koruyucu ve iyileştirici etkisi incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada 32 adet Spraque Dawley cinsi erkek sıçan 4 gruba ayrılacaktır. Kontrol grubuna gavaj yoluyla zeytinyağı ve ip steril salin verilecek, antioksidan grubu hayvanlara oral gavaj yolu ile zeytinyağında çözünmüş (1 ml/kg), E Vitamini (100 mg/kg) verilecektir. Deney grubuna yüksek dozda GO (10 mg/kg) uygulanacaktır. Tedavi grubuna ise GO (10 mg/kg) ve E vitaminin (100 mg/kg) birlikte verilecektir. Bu çalışmada, GO'nun yüksek dozda İP uygulamasının olası histopatolojik ve oksidatif stres kaynaklı hasarına karşı E vitaminin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of nanobiotechnology, graphene oxide (GO) is used in the field of health and medicine; drug delivery, biosensor, bioimaging, cancer therapy…etc. started to be used actively in the fields. For this reason, it is important to explain the mechanism of action and possible effects of GO. In some studies, it has been shown that GO has a toxic effect on the male reproductive system caused by histopathological and oxidative stress. Thanks to its biological properties, vitamin E has been reported to have a protective and healing effect with an antioxidant mechanism in the testis as well as in many tissues. In our study, it was aimed to determine the possible histopathological and oxidative stress-induced damages caused by high dose (10 mg/kg) intraperitoneal (ip) GO and to examine the protective and curative effect of vitamin E on the possible damage. In this study, 32 male Spraque Dawley rats will be divided into 4 groups. The control group will be given olive oil and string sterile saline by gavage, and the antioxidant group animals will be given Vitamin E (100 mg/kg) dissolved in olive oil by oral gavage. A high dose of GO (10 mg/kg) will be administered to the experimental group. The treatment group will be given GO (10 mg/kg) and vitamin E (100 mg/kg) together. In this study, it was aimed to investigate the effect of vitamin E against possible histopathological and oxidative stress-induced damage of high-dose IP application of GO.