Farklı duvar elemanlarının bina enerji verimliliği yoğuşma ve yapım maliyetlerine etkisi
The impact of different wall elements on building energy efficiency, condensation, and construction cost
- Tez No: 953754
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DAVRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, farklı duvar elemanlarının (poliüretan blok, gazbeton, bimsblok ve yatay delikli tuğla) bina enerji verimliliği, yoğuşma riski ve maliyet performansı, Türkiye'nin dört iklim bölgesinde TS 825:2008 standardına uygun olarak analiz edilmiştir. Poliüretan blok (λ=0.054 W/mK), IV. bölgede 82 kWh/m² yıllık enerji ihtiyacı ile en yüksek performansı gösterirken, yoğuşma açısından Sd =18.19 m buhar direnci sayesinde tüm bölgelerde risk oluşturmamıştır. Gazbeton (λ: 0.20 W/mK) ve bimsblok (λ: 0.32 W/mK), enerji verimliliği ve maliyet dengesi sunarken, IV. bölgede sırasıyla 0.20 kg/m² ve 0.22 kg/m² aylık yoğuşma birikimiyle sınır değerlere yaklaşmıştır. Yatay delikli tuğla (λ: 0.33 W/mK) ise 142 kWh/m² enerji ihtiyacı ve 0.35 kg/m² yoğuşma ile en düşük performansı sergilemiştir. Maliyet analizlerinde poliüretan blok yüksek ilk yatırım gerektirse de, 20 yıllık yaşam döngüsünde en ekonomik çözüm olarak öne çıkmıştır. Pasif ev uygulamaları için poliüretan blok kullanımı, U: 0.15 W/m²K değeriyle özellikle tavsiye edilirken, gazbetonun II. bölgede 4 cm EPS ile desteklenmesi uygun bulunmuştur. Sonuçlar, enerji verimliliği ve yoğuşma kontrolü açısından malzeme seçiminin iklim bölgesine göre optimize edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the energy efficiency, condensation risk, and cost performance of different wall elements (polyurethane block, aerated concrete, pumice block, and horizontal perforated brick) across Turkey's four climate zones, in compliance with TS 825:2008 standards. The polyurethane block (λ:0.054 W/mK) demonstrated the highest performance, with an annual energy demand of 82 kWh/m² in Zone IV, while its high vapor resistance (Sd :18.19 m) eliminated condensation risk in all zones. Aerated concrete (λ=0.20 W/mK) and pumice block (λ=0.32 W/mK) offered balanced energy efficiency and cost but approached critical limits in Zone IV, with monthly condensation accumulations of 0.20 kg/m² and 0.22 kg/m², respectively. Horizontal perforated brick (λ: 0.33 W/mK) showed the lowest performance, with 142 kWh/m² energy demand and 0.35 kg/m² condensation. Life-cycle cost analysis revealed that while polyurethane blocks require higher initial investment, they prove most economical over 20 years. For passive house applications, polyurethane blocks (U=0.15 W/m²K) are strongly recommended, whereas aerated concrete with 4 cm EPS insulation is suitable for Zone II. The results emphasize the need for climatespecific material optimization to achieve energy efficiency and condensation control.