Türkçe öğretiminde kullanılan bilgi işlemsel düşünme öğretim yaklaşımının öğrencilerin okuduğunu anlama ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of computational thinking teaching approach used in Turkish teaching on students' reading comprehension and computational thinking skills
  1. Tez No: 953790
  2. Yazar: TUĞÇE BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Araştırmanın amacı; bilgi işlemsel düşünme temelli öğretim yaklaşımının Türkçe öğretiminde öğrencilerin okuduğunu anlama akademik başarılarına ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisinin neler olduğunu belirlemektir. Bu araştırma, 2023-2024 güz yarıyılında, Mersin ili Akdeniz ilçesinde bulunan bir ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören; deney grubunda 23 kontrol grubunda 23 olmak üzere toplam 46 öğrenci ile Türkçe dersi kapsamında 8 haftalık süre boyunca yürütülmüştür. Araştırmada karma yöntem desenlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel işlem süreci 8 hafta sürecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin elde edilmesi amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen“Bilgi İşlemsel Düşünme Testi”,“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin elde edilmesi amacıyla ise, deney grubu öğrencilerine araştırmacı tarafından geliştirilen ve 4 sorudan oluşan“Bilgi İşlemsel Düşünme Temelli Öğretim Yaklaşımına İlişkin Görüş Soruları Formu”uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizinde IBM SPSS İstatistik 26 paket programı kullanılmıştır. Ölçme araçlarının normallik testleri yapılıp parametrik testlerin kullanılmasının uygun olduğuna karar verilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıklar için t testi; deneysel işlemin etki düzeyini belirlemek için cohen d indeksi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel verilerin analizi için; verilerin tanımlanabilmesi ve verilerde saklı olabilen gerçeklerin ortaya çıkarılabilmesi amacıyla içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel veri analizleri gerçekleştirilmiştir. Veri analizleri sonucunda elde edilen nicel ve nitel bulgular birbirleri ile sentezlenerek araştırmanın sonuçları elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, uygulanan bilgi işlemsel düşünme temelli öğretim yaklaşımının öğrencilerin okuduğunu anlama başarılarının ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinin artmasına yüksek düzeyde etki ettiği sonucuna varılmıştır. Öğrencilere uygulanan görüş formu sonucunda öğrendiklerini günlük hayatta nerelerde kullanabileceklerine ilişkin görüşleri incelendiğinde,“günlük hayat”teması kapsamında en fazla,“empati”; öğrenilenlerin başka hangi derslerde kullanıldığına ilişkin öğrenci görüşleri incelendiğinde en çok tekrar eden“sosyal bilgiler”temasında empati; derslerin eğlenceli ve sıkıcı yönlerinin neler olduğuna ilişkin öğrenci görüşleri incelendiğinde,“eğlenceli yönler”temasında en fazla“grup iletişimi”; derslerin okuduğunu anlama başarılarını nasıl etkilediğine yönelik öğrenci görüşleri incelendiğinde,“okuduğunu anlama”temasında en fazla“okuduğunu anlama başarısının gelişmesi”kodlarının oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the effects of the computational thinking-based teaching approach on students' academic success in reading comprehension and computational thinking skills in teaching Turkish. This research was conducted for 8 weeks within the scope of Turkish language course with a total of 46 students, 23 in the experimental group and 23 in the control group, studying in the 4th grade of a primary school in Akdeniz district of Mersin province in the 2023-2024 fall semester. The research was carried out using the explanatory sequential design, which is one of the mixed method designs. The experimental process of the research was carried out for 8 weeks. In order to obtain the quantitative data, the“Computational Thinking Test”and“Reading Comprehension Achievement Test”developed by the researcher were used. In order to obtain the qualitative data of the research, the“Opinion Questions Form on Computational Thinking-Based Teaching Approach”consisting of 4 questions, developed by the researcher, was applied to the students in the experimental group. IBM SPSS Statistics 26 package program was used in the analysis of the quantitative data obtained from the research. It was decided that normality tests of measurement tools were performed and parametric tests were appropriate. T test was used for differences between groups; Cohen's d index was used to determine the effect level of the experimental process. Content analysis was performed for the analysis of qualitative data obtained from the research in order to define the data and to reveal the facts that may be hidden in the data. Qualitative and quantitative data analyses were performed in the research. The quantitative and qualitative findings obtained as a result of data analyses were synthesized with each other and the results of the research were obtained. As a result of the research, it was concluded that the applied computational thinking-based teaching approach had a high level of effect on the increase in students' reading comprehension success and computational thinking skills. When the opinions of the students regarding where they can use what they have learned in daily life were examined as a result of the opinion form applied to them, it was seen that the codes“empathy”were the most common within the scope of the“daily life”theme; When the students' opinions about the fun and boring aspects of the lessons were examined, the most common theme in the“fun aspects”was“group communication”;“group communication”was the most common within the“fun aspects”theme when the opinions of the students regarding how the courses affected their reading comprehension success were examined;“development of reading comprehension success”was the most common within the“reading comprehension”theme.