Ortaokul Türkçe derslerindeki uygulamalı sınavlar kapsamında ölçme değerlendirme süreci: Bir durum çalışması
Measurement and evaluation process within the scope of written and practical exams in secondary school Turkish course: A situation study
- Tez No: 953792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın amacı 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde ve Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesinde yapmış olduğu değişiklikler sonrasında ortaokul Türkçe derslerindeki ölçme değerlendirme sürecine ilişkin durumu incelemektir. Bu çalışmanın modeli nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması, deseni ise iç içe geçmiş tek durumdur. Çalışma grubunun belirlenmesinde ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklem yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda çalışmaya Mersin ili Toroslar ilçesinde yer alan bir ortaokulda çalışan10 Türkçe öğretmeni, 12 öğrenci ve 6 veli katılmıştır. Araştırmada veri toplamak için nitel araştırmalarda sıklıkla kullanılan görüşme, gözlem ve doküman analizi yöntemleri kullanılmıştır. MEB'in yapmış olduğu değişiklikler doğrultusunda yapılan 12 uygulamalı sınav gözlemlenmiştir. Ayrıca 2023-2024 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde katılımcı öğrencilerin birinci ve ikinci sınavlarına ait 72 sınav dokümanı incelenmiştir. Uygulamalar sonrasında kullanılmak için ise araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formları öğretmen, öğrenci ve veli için ayrı ayrı ve grupların özelliğine uygun sorulardan oluşacak şekilde hazırlanmıştır. Görüşmeler yüz yüze olarak yapılmış olup veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin çoğunluğu MEB'in yapmış olduğu değişiklerin ani olduğunu ve hızlı bir geçiş yaşandığını düşünmektedirler. Ayrıca uygulamalı sınavların çok zaman aldığı ve iş yükü oluşturduğu da yapılan görüşmelerde ifade edilmiştir. Veliler görüşmeler sonunda çoğunlukla değişikliklerden geç haberdar olduklarını ifade ederken öğrenciler ders çalışma sürelerinde artış olduğunu ve yeni sisteme alışmakta zorlandıklarını dile getirmişlerdir. Öğrenciler ise genellikle sisteme tam olarak alışamadıklarını ifade ederken yeni sistemle merkezi sınavların tam olarak uyuşmadığını düşünmektedirler. Uygulamalı sınavların gözlemleri sonucunda ise öğrencilerin çoğunlukla uygulamalı sınavlara katılmaya isteksiz oldukları gözlemlenmiş olup sınıf mevcudunun kalabalık olması uygulamalı sınavları olumsuz etkilediği ve sınav döneminin uzamasına neden olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the assessment and evaluation processes in middle school Turkish language courses following the changes made by the Ministry of National Education during the 2023–2024 academic year in the Regulation on Preschool and Primary Education Institutions and the Directive on Written and Practical Examinations. This study employs a qualitative research design, specifically a single embedded case study. The study group was determined using the convenience sampling method, which is one of the non-probability sampling techniques. Accordingly, the study involved 10 Turkish language teachers, 12 students, and 6 parents from a middle school located in the Toroslar district of Mersin, Turkey. In order to collect data, commonly used qualitative research methods such as observation, document analysis, and interviews were employed. A total of 12 practical exams, conducted in line with the Ministry's changes, were observed. In addition, 72 exam documents from the first and second exams of the second semester of the 2023–2024 academic year were analyzed. To gather data after these practices, the researcher prepared a semi-structured interview form. Separate interview forms were developed for teachers, students, and parents, with questions tailored to the characteristics of each group. The interviews were conducted face-to-face, and the collected data were analyzed using content analysis. The majority of the teachers stated that the changes implemented by the Ministry were abrupt and involved a rapid transition. Additionally, during the interviews, it was noted that the practical exams were time-consuming and increased their workload. Most parents indicated that they were informed about the changes only after some delay, and mentioned that their children's study times had increased and they experienced difficulties adapting to the new system. Students, on the other hand, generally expressed that they had not fully adapted to the system and believed that the new approach did not align well with centralized exams. Observations of the practical exams revealed that most students were reluctant to participate in these exams. Moreover, it was observed that large class sizes had a negative impact on the practical exams and caused the examination period to be prolonged.