Üniversite öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ve bilgi paylaşım davranışlarının dijital medya okuryazarlık becerilerine etkisi
The impact of university students' critical thinking skills and information sharing behaviors on digital media literacy skills
- Tez No: 953811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ve bilgi paylaşım davranışlarının dijital medya okuryazarlık becerilerine etkisini incelemektedir. Dijital medya, bireylerin bilgiye erişim ve kullanma alışkanlıklarını değiştirmiş, bu durum ise eleştirel düşünme ve bilgi paylaşım davranışlarının önemini artırmıştır. Araştırmada, eleştirel düşünme becerileri ve bilgi paylaşım davranışlarının dijital medya okuryazarlık becerilerine katkısı araştırılmıştır. Araştırma, 2023-2024 akademik yılında farklı bölümlerde öğrenim gören 301 üniversite öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırmada nicel yöntemler kullanılmış olup, veri toplama sürecinde“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”,“Bilgi Paylaşma Davranışları Ölçeği”ve“Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS programı ile gerçekleştirilmiş, elde edilen bulgular eleştirel düşünme becerilerinin dijital medya okuryazarlığı ile olumlu yönde ilişkili olduğunu ve bilgi paylaşım davranışlarının bu ilişkiye anlamlı bir katkı sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca, dijital medya okuryazarlığı seviyesinin, medya okuryazarlığı eğitimi almış olma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırma, üniversite öğrencilerinin dijital medya okuryazarlığını geliştirmek için eleştirel düşünme becerilerini güçlendirmelerinin önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonucunda, eleştirel düşünme ve bilgi paylaşım davranışlarının, dijital medya okuryazarlık düzeylerindeki varyansın %50,6'sını açıkladığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, üniversite öğrencilerinin dijital medya okuryazarlığını geliştirmek için eleştirel düşünme becerilerini güçlendirmelerinin ve bilgi paylaşım süreçlerine aktif olarak katılmalarının önemini vurgulamaktadır. Bu sonuçlar, üniversite öğrencilerinin dijital medya okuryazarlığını geliştirmesinde eleştirel düşünme becerilerinin güçlendirilmesi ve aktif bilgi paylaşımının kritik rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of university students' critical thinking skills and information sharing behaviors on their digital media literacy skills. Digital media has transformed individuals' habits of accessing and using information, thereby increasing the importance of critical thinking and information sharing behaviors. The research investigates the contribution of critical thinking skills and information sharing behaviors to digital media literacy skills. The study was conducted with 301 university students from different departments during the 2023-2024 academic year. Quantitative methods were used in this research, and during the data collection process, the“Digital Literacy Scale,”“Information Sharing Behaviors Scale,”and“Marmara Critical Thinking Tendencies Scale”were applied. Data analysis was performed using the SPSS program, and the findings revealed that critical thinking skills are positively related to digital media literacy and that information sharing behaviors significantly contribute to this relationship. Additionally, it was determined that the level of digital media literacy varies according to whether individuals have received training in media literacy. The research highlights the importance of strengthening critical thinking skills for improving university students' digital media literacy. As a result of the study, it was found that critical thinking and information sharing behaviors explained 50.6% of the variance in digital media literacy levels. These results emphasize the importance of strengthening critical thinking skills and actively participating in information sharing processes for improving university students' digital media literacy. These findings demonstrate that enhancing critical thinking skills and active information sharing play a critical role in developing university students' digital media literacy.