Üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ile sosyal ve duygusal yalnızlıkları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between 21st century skills and social and emotional loneliness in university students
- Tez No: 874605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin 21. Yüzyıl becerileri ile Sosyal ve Duygusal Yalnızlıkları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Öğrencilerde 21. yüzyıl becerileri ile sosyal ve duygusal yalnızlık arasındaki ilişkiyi inceleyen bu çalışma için seçilen araştırma deseni nicel bir araştırma desenidir. Araştırma kapsamında katılımcılar tarafından doldurulan ölçeklerin hatalı/eksik veriler ve uç değerler çıkartılarak analizlere 507 veri dahil edilmiştir. Katılımcılara kolay ulaşılabilirlik yöntemiyle ulaşılmıştır. Bu araştırmada öğrencilerin cinsiyet, medeni durumu ve sınıf düzeyi gibi demografik bilgilerini toplamak için demografik bilgi formu hazırlanmıştır. Öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini ölçmek için Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyal ve duygusal yalnızlıkları düzeyini ölçmek için Sosyal ve Duygusal Yalnızlık (SELSA-S) Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma öncesinde ilgili kurum izinleri alınmıştır ve katılımcılara araştırma hakkında bilgiler verilmiştir ve onay formu sunulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen veriler katılımcılardan çevrimiçi veya yüzyüze olacak şekilde elde edilmiştir. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı ile analiz edilmiştir. Toplanan veriler bağımsız iki örnekli t testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen sonuçlar, bilgi ve teknoloji okuryazarlığı becerilerinin (r = -.130), eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin (r = -.120); Girişimcilik ve yenilikçilik becerilerinin (r = -.156), sosyal sorumluluk ve liderlik becerilerinin (r = -.161) ve kariyer bilinci becerilerinin (r = -.193) öğrencilerde sosyal ve duygusal yalnızlık duygusu ile düşük düzeyde negatif ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu durum öğrencilerde 21. yüzyıl becerilerinin artmasıyla birlikte sosyal duygusal yalnızlık miktarının azaldığı anlamına gelmektedir. Sonuç ve Öneriler: Elde edilen sonuçlara göre günümüz öğrencilerinin çeşitli becerilere sahip olmaları beklenmektedir. Bu beklentilerin bir kısmı akademik hayatla ilgiliyken bir kısmı da günlük yaşam becerileriyle ilgilidir. Bu anlamda 21. yüzyıl becerilerinin öğrencilerin yaşamını kolaylaştıran bir faktör olarak önem arzetmektedir ve bu doğrultuda bu becerilerin edinmesi, kullanılması ve farklı alanlardaki uzun vadede etkisi hakkında araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to investigate the relationship between university students' 21st Century skills and their Social and Emotional Loneliness. Method: The research design chosen for this study, which examines the relationship between 21st century skills and social and emotional loneliness in students, is a quantitative research design. Within the scope of the research, incorrect/missing data and extreme values were removed from the scales filled out by the participants, and 507 data were included in the analysis. Participants were reached through easy accessibility method. In this study, a demographic information form was prepared to collect students' demographic information such as gender, marital status and grade level. The Multidimensional 21st Century Skills Scale was used to measure students' 21st century skills. The Social and Emotional Loneliness (SELSA-S) Scale was used to measure the students' level of social and emotional loneliness. Permission from the relevant institution was obtained before the study, participants were informed about the research and a consent form was presented. The data obtained within the scope of the research were obtained from the participants online or face to face. The data obtained from the data collection tools were analyzed with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. Collected data were analyzed using independent two-sample t tests, ANOVA, correlation and regression tests. Results: The results obtained showed that information and technology literacy skills (r = -.130), critical thinking and problem solving skills (r = -.120); Entrepreneurship and innovation skills (r = -.156), social responsibility and leadership skills (r = -.161) and career awareness skills (r = -.193) have a low negative and significant relationship with the feeling of social and emotional loneliness in students. showed that it is. This means that as 21st century skills increase in students, the amount of social emotional loneliness decreases. Conclusion and Suggestions: According to the results obtained, today's students are expected to have various skills. While some of these expectations are related to academic life, some are related to daily life skills. In this sense, 21st century skills are important as a factor that facilitates students' lives, and accordingly, research can be conducted on the acquisition and use of these skills and their long-term effects in different fields.