The liability of online marketplaces for trademark infringement
Çevrimiçi pazar yerlerinin marka ihlalinden sorumluluğu
- Tez No: 978845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZKAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte marka ihlali de karşımıza farklı suretlerle karşımıza çıkmaya başlamıştır. Elektronik ticaret platformlarının yaygınlaşmasıyla online pazar yerlerinde de marka ihlalleri de gündeme gelmeye başlamış ve sahte ürünlere ulaşım online pazar yerleriyle belki de hiç olmadığı kadar kolay hale gelmiştir. Bu durum ise çevrimiçi pazaryerlerinin sorumluluğunun sorgulanmasına ve buna yönelik düzenlemelerin yapılmasına yol açmıştır. Zira bir anlamda markanın çevrimiçi platformlar aracılığıyla ihlal edilmesine imkân sağlayan, bu eylemlerden kazanç elde eden yer sağlayıcının kendisidir. Online pazar yerlerinde marka ihlaline ilişkin gündeme gelen hukuki sorunların çözüme kavuşturulması ise genel itibariyle mevcut düzenlemelerin mahkeme kararlarıyla yorumlanması ışığında netleşmektedir. Bu tezde marka ihlali, çevrimiçi pazar yerlerinde gerçekleştirilen marka ihlali halinde çevrimiçi pazar yerlerinin sorumluluğu mevcut yasal düzenlemeler uyarınca ayrıntılı olarak Avrupa Birliği ve Türk hukukunda karşılaştırmalı olarak incelenmiş, hangi durumlarda çevrimiçi pazaryerlerinin üçüncü taraf satıcılar tarafından marka hakkını ihlal eden ürünlerin satışa sunulması neticesinde sorumluluğunun olabileceği mahkeme kararları aracılığıyla ayrıntılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, trademark infringement has started to appear in different ways. With the spread of electronic commerce platforms, trademark infringement has also started to come to the agenda in online marketplaces and access to counterfeit products has become easier than ever with online marketplaces. This situation has led to the questioning of the responsibility of online marketplaces and the making of regulations in this regard. As in a sense, it is the hosting service provider who enables the trademark to be infringed through online marketplaces and who profits from these actions. The resolution of legal issues regarding trademark infringement in online marketplaces is generally clarified in the light of the interpretation of existing regulations through court decisions. In this thesis, trademark infringement, the liability of online marketplaces in the event of trademark infringement in online marketplaces has been examined in detail in accordance with the existing legal regulations in the European Union and Turkish law comparatively, and the situations in which online marketplaces may be responsible for the sale of products that infringe trademark rights by third-party sellers have been detailed through court decisions.