Özbekistan'ın diğer Türki Cumhuriyetler ile sosyo-ekonomik ilişkileri
Uzbekistan's socio-economic relations with other Turkic republics
  1. Tez No: 953849
  2. Yazar: ORALKHAN SADATDİNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Özbekistan'ın diğer Türk Cumhuriyetleriyle kurduğu sosyoekonomik ilişkiler, hem ortak tarihi geçmişin izlerini hem de bugünün stratejik ihtiyaçlarını yansıtan çok katmanlı bir yapıya sahiptir. Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Azerbaycan ile olan ilişkiler, sadece ekonomik veriler ışığında değil; kültürel bağlar, toplumsal etkileşimler ve bölgesel iş birliği çabaları kapsamında da ele alındı. Özbekistan'ın Sovyetler sonrası geçirdiği dönüşüm, dış politika önceliklerini ve kimlik arayışını şekillendirmiştir. Bu süreçte, özellikle Türk dünyasıyla olan ilişkilerde artan yakınlık dikkat çekicidir. Ticaret hacimlerinden enerji iş birliklerine, yatırım projelerinden ulaşım koridorlarına kadar birçok başlık altında gelişen bu ilişkiler, yalnızca devletler arası protokollerden ibaret değildir; halklar arası temaslar, eğitim değişimleri, diaspora faaliyetleri ve ortak kültürel üretimler de ilişkilerin önemli bir parçasını oluşturur. Bazı alanlarda sınırlı ilerlemelere rağmen, geleceğe dair umut vadeden bir yöneliş göze çarpmaktadır. Türk Devletleri Teşkilatı gibi yapılar, bu iş birliğinin kurumsal zemine oturtulmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Ortaya konan tablo, Özbekistan'ın hem jeopolitik hem kültürel olarak merkezî bir konumda olduğunu ve Türk dünyasında daha güçlü bir bütünleşme için önemli bir aktör olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Uzbekistan's socio-economic relations with other Turkic republics reflect a multi-layered structure shaped both by traces of a shared historical past and the strategic needs of the present. Its relations with Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, and Azerbaijan are considered not only through economic data but also within the framework of cultural ties, social interactions, and regional cooperation efforts. The post-Soviet transformation of Uzbekistan has shaped its foreign policy priorities and search for identity. In this process, the growing closeness with the Turkic world is particularly noteworthy. These relationships, which have developed across areas such as trade volumes, energy cooperation, investment projects, and transportation corridors, are not limited to intergovernmental agreements; people-to-people contacts, educational exchanges, diaspora activities, and joint cultural productions also play a significant role. Despite limited progress in certain areas, a promising trajectory for the future is evident. Structures like the Organization of Turkic States play an important role in institutionalizing this cooperation. The overall picture reveals that Uzbekistan holds a central position both geopolitically and culturally, and has the potential to become a key actor in fostering stronger integration within the Turkic world.