Güne hareket etkinlikleriyle başlamanın 5-6 yaşındaki çocukların okula uyumuna etkisi
The effect of starting the day with movement activities on school adaptation of children aged 5-6
  1. Tez No: 953875
  2. Yazar: GÖZDE SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, güne hareket temelli etkinliklerle başlamanın 5-6 yaş grubu çocukların okula uyumlarına etkisi incelenmiştir. Çalışma grubu, orta sosyoekonomik düzeye sahip bir mahalledeki okul öncesi eğitim kurumunda ilk yılı olan 5-6 yaş aralığındaki 28 çocuktan oluşmaktadır. Rastlantısal olarak bir sınıf deney grubuna ve diğer sınıf kontrol grubuna atanmıştır. Deney grubu uyum haftasının ardından sekiz hafta boyunca haftada üç gün, yaklaşık 30 dakikalık süreyle yapılan hareket etkinliklerinin ardından öğretmenleriyle günlük programa devam etmiştir. Kontrol grubu ise sınıf öğretmenleriyle normal günlük programa devam etmiştir. Verilerin toplanmasında“Okul Uyumu Öğretmen Değerlendirme Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Kısa Mizaç Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, çalışma grubunun kişisel özelliklerine ilişkin frekans ve yüzde değerleri hesaplanmış, ölçek puanlarına ilişkin betimsel istatistikler elde edilerek yorumlanmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanlarının normallik dağılımına göre deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test ölçüm puanları arasındaki farkın incelenmesinde Mann Whitney U testi, deney grubunun ön test, son test ve izleme testi puanları arasındaki farkın incelenmesinde ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Deney grubunun cinsiyete göre okul uyumlarının incelenmesinde bağımsız örneklem t testi, mizaç özelliklerine göre okul uyumu erişileri arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda 5-6 yaş çocuklarının güne hareket etkinlikleriyle başlamaları ve okula uyumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Uygulama süresinin sonunda deney grubundaki çocukların okuldan kaçınma düzeylerinin anlamlı düzeyde düştüğü, kontrol grubundaki çocukların ise kendi kendini yönetmeyle ilgili yeterliliklerinin deney grubuna göre anlamlı düzeyde arttığı saptanmıştır. Kalıcılık testlerinde, deney grubuyla yapılan etkinliklerin çocukların okula uyumlarına etkisinin devam ettiği görülmüştür. Deney grubundaki çocukların hareket temelli etkinliklere bağlı olarak okula uyumlarının cinsiyete göre anlamlı fark oluşturmadığı saptanmıştır. Çocukların mizaç özellikleri ile okul uyumları arasında anlamlı fark olduğu, çocukların sıcakkanlı mizaç özelliği arttıkça okulu sevme ve genel olarak okula uyum düzeylerinde bir azalma olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, güne hareket temelli etkinliklerle başlamanın 5-6 yaş grubu çocukların okula uyumlarına anlamlı düzeyde katkı sağladığı yönündeki hipotez doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, investigates the effect of starting the day with movement-based activities on the school adjustment of children aged 5 to 6 years. The study group consisted of 28 children in their first year of preschool education, attending a school located in a neighborhood with a middle socioeconomic status. The classes were randomly assigned to either an experimental or a control group. Following the adaptation week, the experimental group participated in movement-based activities for approximately 30 minutes, three times a week over eight weeks, after which they continued with the daily routine guided by their teachers. Meanwhile, the control group followed the standard daily program with their classroom teachers. The data were collected using the“Teacher Evaluation Scale of School Adjustment”and the“Short Temperament Scale for Children.”Frequencies and percentages were calculated to describe the personal characteristics of the participants, and descriptive statistics of the scale scores were analysed. Based on the normality distribution of the scores, the Mann-Whitney U test was used to compare pre-test and post-test scores between the experimental and control groups, while the Wilcoxon Signed-Rank Test was employed to examine the differences among the experimental group's pre-test, post-test, and follow-up test scores. An independent samples t-test was used to assess the effect of gender on school adjustment within the experimental group, and the Pearson Correlation Coefficient was used to determine the relationship between temperament traits and school adjustment. The findings indicated a significant relationship between beginning the day with movement-based activities and school adjustment among 5–6-year-old children. By the end of the intervention, the level of school avoidance in the experimental group had significantly decreased, whereas the control group showed a significant improvement in self-regulation skills compared to the experimental group. The follow-up tests revealed that the impact of the activities conducted with the experimental group persisted over time. No significant gender-based differences were found in school adjustment outcomes in the experimental group. However, a significant relationship was observed between children's temperament characteristics and their school adjustment levels: as the sociability trait increased, the children's levels of school enjoyment and overall school adjustment tended to decrease. In conclusion, the hypothesis that starting the day with movement-based activities significantly supports school adjustment in 5–6-year-old children was confirmed.