Hareket eğitimi etkinliklerinin okul öncesi dönem çocuklarının (5-6 yaş) motor beceri gelişimine etkisi
The effect of movement education activities on the development of motor skills of pre-school children (5-6 years old)
- Tez No: 691223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı; hareket eğitimi etkinliklerinin okul öncesi dönem çocuklarının (5-6 yaş) motor beceri gelişimine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada tam deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu gerçek deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Bolu ilinde bulunan MEB'e bağlı Aktaş Anaokulu'nda öğrenim görmekte olan 34 öğrenci oluşturmaktadır. Yansız atama yöntemi kullanılarak, deney grubu 11 erkek ve 6 kız olmak üzere toplam 17 kişiden; kontrol grubu ise 5 erkek ve 12 kız olmak üzere toplam 17 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan hareket eğitimi etkinlikleri haftada 2 gün ve günde 1 saat olacak şekilde planlanmış ve 12 hafta boyunca deney grubuna uygulanmıştır. Öğrencilerin motor beceri seviyelerini ve gelişimlerini ölçmek için çalışmanın başında ve sonunda Hermann ve ark. (2018) tarafından geliştirilen MOBAK-KG (Okul öncesinde temel yeterlilikler) ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada nesne hareketi (fırlatma, yakalama, sektirme, top sürme) ve kendi kendine hareket (denge, sıçrama, yuvarlanma, koşma) gruplarında yer alan beceriler incelenmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde bir veri analiz programı kullanılmış ve istatistiksel işlemlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiş ve bu sebeple nonparametric testlerden olan Mann Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of movement education activities on the motor skill development of preschool children (5-6 years old). The research was conducted using the real experimental design, a pretest-posttest control group model, which is one of the full experimental designs. The study sample of the research consists of 34 students studying at Aktaş Kindergartenaffiliated to the Ministry of National Education in Bolu in the fall semester of the 2019-2020 academic year. Using the random method, the experimental group consisted of 17 people, 11 boys and 6 girls, and the control group consisted of 17 people, 5 boys and 12 girls. Movement education activities in the study were planned to be 2 days a week and 1 hour a day and were applied to the experimental group for 12 weeks. At the beginning and end of the study, Hermann et al. (2018) MOBAK-KG (Basic Competencies in Pre-school) scale was used to measure students' motor skill levels and development. In the study, skills in object movement (throwing, catching, bouncing, dribbling) and self-movement (balance, jumping, rolling, running) groups were examined. A data analysis program was used to analyze of the collected data and the level of significance was assumed as 0.05 in statistical analysis. It was determined that the data did not show normal distribution and therefore the data were analyzed using the Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Rank Tests, which are nonparametric tests.