İkinci Dünya Savaşı'nda Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetlerinin zırhlı harekatlardaki rolü
The role of the United States Air Force in armored operations during World War II
- Tez No: 953947
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERT SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, İkinci Dünya Savaşı'nda Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetlerinin zırhlı operasyonlarındaki rolünü incelemektedir. Bu tezde önce Birinci Dünya Savaşı'nda Amerikan hava ve zırhlı kuvvetlerinin durumu ve ortak operasyon yapma fikrinin doğuşu üzerinde durulacak, ardından iki dünya savaşı arası dönemdeki askeri ve bürokratik çevrenin hava ve zırhlı unsurlara bakış açıları, endüstriyel ilerleme ve ekonomik gücün bu unsurların geliştirilmesi üzerindeki etkisi ve ortak operasyon yapma fikrinin teorik altyapısı üzerine odaklanılacaktır. Tezin temel altyapısı oluşturulduktan sonra ortak zırhlı ve hava operasyonlarının pratikte nasıl işlediğini ve muharebe sahasında efektifliği İkinci Dünya Savaşı'ndaki Amerikan askeri harekatları üzerinden incelenecektir. Savaş sürecinde Amerikalıların katıldığı bütün askeri harekatlar ele alınmayacak, bunlar arasından seçilen Kuzey Afrika'daki Meşale Operasyonu, Pasifik Cephesi, Normandiya Çıkarması, Kobra Operasyonu ve Bulge Muharebesi sırasında gerçekleştirilen hava ve zırhlı birlik operasyonlarına odaklanılacaktır. Bu tezin ana hedefi, hava kuvvetlerinin muharebe sahasında bulunan tanklar başta olmak üzere zırhlı birliklerle nasıl bir koordinasyon ve strateji içerisinde bulunduğu, bu operasyonların nasıl hayata geçirildiği, operasyon sırasında hangi strateji ve taktiklerin kullandığı, düşman kuvvetlerin bu hava ve zırhlı unsurlara karşı nasıl önlemler aldığı ve hava kuvvetlerinin zırhlı birliklere verdiği bu desteğin muharebe alanına ve savaşın genel gidişatına nasıl etki ettiğini araştırmaktır. ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nin İkinci Dünya Savaşı sırasında kullandığı tanklar ve uçaklarının teknolojik durumları, kabiliyetleri, teknik özellikleri ve dönemin hava hakimiyeti ve yakın hava desteği anlayışı gibi hususların teorik ve pratik açıdan hava kuvvetleri ve zırhlı birlik koordinasyonu ve doktrinine nasıl bir etki ettiği incelenmeye çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the significant role of the United States Air Forces in armored operations during World War II. It begins by thoroughly examining the status of U.S. air and armored forces in World War I and the historical origin of joint operations between these two critical military elements. Next, it explores the interwar period in detail, focusing on the evolving military and bureaucratic perspectives, the impact of industrial development, and economic growth, as well as the theoretical foundations that shaped air-armored cooperation and joint operational doctrines. After establishing this theoretical and historical framework, the thesis analyzes selected joint operations during World War II. These include key campaigns such as Operation Torch in North Africa, the Pacific Theater engagements, the Normandy Invasion, Operation Cobra, and the Battle of the Bulge. The study centers on how air forces effectively coordinated with armored units, particularly tanks, examining the strategies and tactics employed during these operations. It also investigates enemy countermeasures against these combined forces and evaluates the overall impact of air support on battlefield effectiveness, operational success, and the broader progress of the war.Furthermore, the thesis provides an in-depth examination of the technological capabilities, equipment, and technical specifications of the tanks, fighter planes, and bombers employed by the U.S. during this period. It also considers how contemporary concepts of air superiority and close air support influenced both the theoretical doctrines and practical coordination of air and armored forces, ultimately shaping the combined arms warfare that defined much of the Second World War's combat operations.