Uluslararası Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi (I-DESI) veri ve rapor bulguları çerçevesinde Türkiye' de çalışma hayatı üzerine bir inceleme
Examination of working life in Turkey within the framework of International Digitalization and Society Index (I-DESI) data and reports
  1. Tez No: 953948
  2. Yazar: İLAYDA ÇİVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUALLA YÜCEOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dijitalleşme, 21. yüzyılın en dönüştürücü dinamiklerinden biri olarak küresel ekonomileri, sosyal yapıları ve çalışma biçimlerini köklü bir şekilde değiştirmektedir. Bu süreç, endüstriyel devrimlerin getirdiği dönüşümleri aşarak, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve gig ekonomisi gibi kavramlarla insan emeğinin niteliğini ve dağılımını yeniden tanımlamaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde ise dijitalleşmenin çalışma hayatına etkileri hem fırsatlar hem de yapısal sorunlar bağlamında karmaşık bir tablo sunmaktadır. Bu çalışma, Uluslararası Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi (I-DESI) verileri ışığında Türkiye'nin çalışma hayatını analiz ederek, dijital dönüşümün istihdam, mesleki itibar, işgücü piyasası ve sosyoekonomik eşitsizlikler üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin dijital adaptasyonu, Avrupa ortalamasının gerisinde kalırken, sürdürülebilir kalkınma için çok paydaşlı iş birliği, eğitim reformları ve sosyal politikaların kritik olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization is one of the most transformative dynamics of the 21st century, radically changing global economies, social structures and ways of working. This process goes beyond the transformations brought by industrial revolutions and redefines the nature and distribution of human labor with concepts such as artificial intelligence, the internet of things and the gig economy. In developing economies like Turkey, the effects of digitalization on working life present a complex picture in terms of both opportunities and structural problems. This study aims to evaluate the effects of digital transformation on employment, professional reputation, the labor market and socioeconomic inequalities by analyzing Turkey's working life in light of the International Digitalization and Society Index (I-DESI) data. While Türkiye's digital adaptation lags behind the European average, it is concluded that multi-stakeholder cooperation, education reforms and social policies are critical for sustainable development.