Depresyon hastalarında mizaç ve karakter özelliklerinin ve kişilik özelliklerinin tedavi yanıtı ile ilişkisi
Relationship between response of treatment in patient with depression and personality disorder and temperament and character characteristics
- Tez No: 953956
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Depresyon; çökkünlük, karamsarlığı içeren duygudurumla birlikte olağan etkinliklerden ve daha önce kişiye zevk veren durumlardan artık eskisi gibi zevk alamama, bunlara karşı ilginin kaybolmasıyla kendini gösterir. Kişilik özellikleri depresyon tanısında ve tedavisinde rol oynayabilir. Depresyon ile ilişkili kişilik özelliklerinin ve bu ilişkinin olası sonuçlarının açığa çıkarılması, depresyonun anlaşılması ve iyileştirilmesi için önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Cloninger'in yedi boyutlu psikobiyolojik kişilik kuramı bağlamında Mizaç ve Karakter Envanteri(TCI) ve SCID-II ile ölçülen kişilik özellikleri ile tedavi cevabı arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti. Bu amaçla çalışmaya Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri kliniğine başvuran hastalardan DSM-IV tanı ölçütlerine göre Majör Depresif Bozukluk tanısı almış olan 88 hasta alındı. Hastalara, Sosyodemografik Veri Formu, Mizaç ve Karakter Envanteri(TCI), DSM-IV' e göre yapılandırılmış klinik görüşme formu SCID-I ve SCID-II, Klinik Global İzlenim Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri(BDE) ve Beck Anksiyete Envanteri(BAE) uygulandı. Klinik Global İzlenim Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri(BDE) ve Beck Anksiyete Envanteri(BAE) hastalara ilk başvuruda ve tedavinin 4. ve 8. haftalarında uygulandı. Sonuçlar SPSS 15.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Tedaviye cevap veren ve vermeyen gruplar karşılaştırıldığında tedaviye cevap vermeyen gruptaki olguların zarardan kaçınma puanları tedaviye cevap veren gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti. Sebat etme puanları ise tedaviye cevap veren gruptaki olgularda tedaviye cevap vermeyen gruptaki olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti. Yine eşlik eden kişilik patolojisi olması ve eşlik eden kişilik 86 patolojisinin B grubu olması sıklığı tedaviye cevap vermeyen gruptaki olgularda, tedaviye cevap veren gruptaki olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti. Bu bulgular ile depresyon hastalarında patolojik düzeyde olan kişilik özelliklerinin daha çok bulunmasının, hastalığın gidişini öngörmede ve tedavi yöntemini belirlemede önemli bir rol oynayacağından bu özellikleri saptamanın faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Depression is a state of low mood and pessimism, depressed people lose interest in activities that once were pleasurable. Personality traits play a role in the diagnosis and treatment of depression. It is important to reveal that personality traits associated with depression and the possible consequences of this relationship. The purpose of this study was to determine Relationship between Response of Treatment in Patient with Depression and Personality Disorder and Temperament and Character characteristics. For this purpose, 88 patients diagnosed with depression according to DSM-IV diagnostic criterias, who applied to Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Psychiatry Clinic were included in this study. People in the study were given a sociodemographic questionnaire, DSM-IV criteria form a structured clinical interview SCID-I and SCID-II, Clinical Global İmpression Scale, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory. Clinical Global Impression Scale, Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were given at the first admission,4. and 8. week. Results were analyzed with SPSS 15.0. In the findings; who do not respond to therapy and response to therapy groups compared harm avoidance scores in the group of patients who do not responded to therapy was statistically significantly higher. Persistence scores in the group of patients who responded to therapy was statistically significantly higher. When compared with two groups having comorbid personality pathology and personality pathology accompanying the 88 incidence of group B was statistically higher in the group who do not responded to therapy. As a result of these findings; whe think that would be useful to recognise the prominent personality traits in the patients with depression because of the reason that this can play an important role for the prognosis and treatment method of depression.