3-5 yaş grubu çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu şiddetinin benlik algısı ve sosyal davranış üzerindeki etkisi
An investigation into the effects of attention deficit and hyperactivity disorder severity on self-perception and social behavior in 3- to 5-year-old children
  1. Tez No: 954009
  2. Yazar: EBRU AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAYIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, 3-5 yaş grubundaki çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) şiddetinin benlik algısı ve sosyal davranış üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul il sınırları içinde Beylikdüzü bölgesinde yer alan Beylikdüzü Belediyesi Gündüz Çocuk Bakımevlerinde eğitim gören 230 çocuk üzerinde yapılmıştır. Çalışma, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen örneklem grubu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılarak, DEHB'nin çocukların benlik algısı ve sosyal davranışları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmanın temel amacı, DEHB'nin erken yaşlardaki etkilerinin çocukların bireysel gelişim süreçleri ile sosyal uyumlarını nasıl etkileyebileceğini belirlemektir. Çalışma, aynı zamanda çocuğun cinsiyeti, ebeveynin eğitim durumu gibi demografik faktörlerin bu etkilerle ilişkisini de incelemektedir. Elde edilen veriler doğrultusunda, DEHB şiddetinin benlik algısını ve sosyal davranışları nasıl etkilediğine dair bulgular elde edilmiştir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu şiddeti, benlik algısını anlamlı ve pozitif yönde yordamakta olup, DEHB şiddetindeki artış benlik algısında da artışa yol açmaktadır. Araştırma, DEHB'nin erken dönemdeki etkilerinin fark edilmesi ve bu doğrultuda müdahalelerin geliştirilmesi gerektiği vurgulanarak, özellikle ebeveynler, öğretmenler ve okul öncesi eğitimciler için rehber niteliğinde sonuçlar sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, erken müdahale ve önleyici stratejilerle çocukların daha sağlıklı bir gelişim süreci geçirmelerine katkı sağlama amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) severity on self-perception and social behavior in children aged 3-5. The study was conducted on 230 children receiving education in IMM nurseries in the Beylikdüzü region within the borders of province. The study was conducted with a sample group determined by convenience sampling. The study analyzed the effects of ADHD on children's self-perception and social behavior using the relational screening model. The main purpose of the study is to determine how the effects of ADHD at early ages can affect children's individual development processes and social adaptation. The study also examines the relationship between demographic factors such as the child's gender and the parent's education level and these effects. In line with the data obtained, findings were obtained on how the severity of ADHD affects self-perception and social behavior. The study aims to provide guiding results, especially for parents, teachers and preschool educators, by emphasizing the need to recognize the effects of ADHD in the early period and develop interventions accordingly. This study aims to contribute to children's healthier development process through early intervention and preventive strategies.