Yeni medya teknolojileri ekseninde animasyonun dönüşümü: Unreal Engine oyun motoru ile üretilen tematik animasyon örneği
Transformation of animation on the axis of new media technologies: An example of thematic animation produced with the Unreal Engine game engine
- Tez No: 954036
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
İlk bilgisayar ENIAC ile başlayan bilgisayar teknolojilerinin gelişimi hızla devam ederken artık bilgisayar insan hayatının her alanında yer almaktadır. Bilgisayar teknolojilerindeki değişim ve gelişim tıptan endüstriye, eğitimden sanata kadar her alanı etkilemektedir. Dijital oyunlar da bilgisayarlarda ve konsollarda deneyimleyebildiğimiz popüler bir yeni medya ortamı olmuştur. Dijital oyun tasarımında kullanımı artan Unreal Engine oyun motoru üç boyutlu mimari görselleştirme ve animasyon araçlarını daha fazla geliştirerek üç boyutlu animasyon üretebilme konusunda büyük yenilikler getirmiştir. Bu çalışmada Unreal Engine Unreal Engine oyun moturu, yaratıcı endüstrilerde üç boyutlu animasyonların üretimindeki iş akışlarında yer bulabilir mi veya Maya gibi standartlaşmış programların yerini alabilir mi sorularına cevap bulmak amaçlanmıştır. Bu çalışma, nicel ve nitel araştırma yaklaşım ve tekniklerinin beraber kullanıldığı Unreal Engine ve Maya'nın animasyon üretim süreçlerindeki verimliliğini karşılaştırmak için yapılmış olan karma yöntemli karşılaştırmalı durum çalışması olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamında 1000 Volt Post Prodüksiyon şirketi CGI bölümünde 13 kişilik ekip ile üretimler gerçekleştirilmiştir. Projede yer alan tüm çalışanlar Epic Games şirketine bağlı resmi kurumdan ve Hollywood tecrübeli VFX Supervizöründen Unreal Engine eğitimi almıştır. 13 kişilik ekibe Unreal Engine ve Maya merkezli iki farklı üretim yolu ile aynı temada iki adet üç boyutlu animasyon çalışması ürettirilmiştir. Geleneksel üretim yolunu temsilen endüstri standardı olan Maya programı kullanılmıştır. Fikir üretimi aşamasından çıktı alınarak tamamlanmasına kadar tüm sürecin planlamasında özel sektör çalışma yoğunluğu ve iş paylaşımları dikkate alınmıştır. Yapılan üretimlerin değerlendirilmesi için araştırmaya katılan çalışan ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşme kayıtlarına ait metinler analiz edilerek bulgular elde edilmiştir. Araştırma, Unreal Engine oyun moturu, yeni medya disiplinlerinden biri olan 3 boyutlu animasyonların üretiminde iş akışlarında projenin niteliği, üretim süresi gibi değişkenlere bağlı olarak yer alabileceğine dair olumlu görüşler ortaya koymuştur. Araştırma, Unreal Engine merkezli üç boyutlu animasyon üretim yolu kullanmanın hem akademide hem de yaratıcı endüstrilerdeki dönüşümsel etkilerinin literatürde ilk defa yer alması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of computer technology, which began with the creation of the ENIAC computer, has led to computers being involved in every aspect of human life. Changes and developments in computer technology affect every field, from medicine and industry to education and art. Digital games have also become a popular form of new media that can be experienced on computers and consoles. Unreal Engine, an increasingly popular game engine, has greatly advanced the production of three-dimensional animations by further developing three-dimensional architectural visualization and animation tools. This study aims to answer the following questions: Can the Unreal Engine game engine be incorporated into the workflows of three-dimensional animation production in creative industries? Can it replace standardized programs such as Maya? The study employed a mixed-methods comparative case study design to evaluate the efficiency of Unreal Engine and Maya in animation production processes, employing both quantitative and qualitative research approaches and techniques. For this study, a team of 13 people from the CGI department of the 1000 Volt Postproduction company produced animations. All the employees involved in the project received Unreal Engine training from an institution affiliated with Epic Games and a VFX supervisor with experience in Hollywood. The team produced two 3D animations on the same theme with two different production paths; one based on Unreal Engine and the other on Maya. The industry-standard Maya program represented the traditional production path. The planning of the entire process, from idea generation to completion, considered private sector work intensity and work sharing. Interviews were conducted with employees who participated in the research to evaluate the productions. Findings were obtained by analyzing the interview transcripts. The research revealed positive views on the inclusion of the Unreal Engine game engine in 3D animation production workflows, depending on variables such as project nature and production time. This study is significant because it is the first to explore the transformational effects of using Unreal Engine-based 3D animation production in academia and the creative industries.