Etkileşimli basılı çocuk kitaplarında kullanılan tasarım tekniklerinin incelenmesi ve bir tasarım uygulaması
Examination of design techniques used in interactive printed children's books and a design application
  1. Tez No: 954044
  2. Yazar: SEMA MÜREKEPÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, etkileşimli basılı çocuk kitaplarında kullanılan tasarım tekniklerinin incelenmesi ve bu teknikler doğrultusunda özgün bir tasarım uygulaması gerçekleştirilmiştir. Günümüzde klasik tarzda tasarlanmış çocuk kitapları, teknolojinin hızlı gelişimi ve dijital medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte çocukların ilgisini çekmemekte ve okuma oranları giderek azalmaktadır. Bu nedenle çocukların ilgisini çeken, okuma sürecini hem eğlenceli ve ilgi çekici hale getiren hem de eğitici yönüyle bilişsel gelişimlerine katkı sağlayarak merak duygularını uyandıran kitapların tasarlanması gerekmektedir. Bu doğrultuda, tasarım uygulamasına geçmeden önce yerli ve yabancı örneklerden oluşan etkileşimli basılı çocuk kitapları incelenerek etkileşim unsurları tasarım açısından analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen veriler ışığında çocukların daha çok zevk alabileceği tarzda kitapların tasarlanmasıyla ileriye yönelik okuma isteği ve alışkanlığı kazanmaları hedeflenmektedir. Bu nedenle tez çalışmasında, tasarım uygulaması yapılarak etkileşimli basılı çocuk kitaplarının tasarım teknikleri üzerinde durulmaktadır. Etkileşimli tasarımlar sayesinde çocuğu da hikâyenin içine dahil ederek hoşça vakit geçirmesi sağlanmaktadır. Bu tasarım yaklaşımları, çocukların dikkatinin kitaba yoğunlaşmasını sağlayarak odaklanma sürelerini uzatmada etkili olmaktadır. Çocukların yaşamları boyunca pek çok çocuk kitabıyla karşılaştıkları ve bu kitapların onların gelişim süreçlerinde önemli bir yer edindiği göz önünde bulundurulduğunda, etkileşimli örneklerin sınırlı olması dikkate değerdir. Kitapların sahip olduğu paha biçilmez işlevleri ve bilgi kalıcılığını artırma potansiyelleri nedeniyle etkileşimli basılı çocuk kitaplarının geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, yapılan tasarım uygulamasıyla çocukların dünyasına uygun, güzel ve etkili bir katkı sunulmaktadır. Kitapla geçirilen vakitlerini daha eğlenceli hale getirerek geçirdiği sürenin kalitesini ve verimliliğini artırmaktadır. Çocukların etkileşimli basılı çocuk kitaplarıyla daha fazla karşılaşmaları, bilgiyi çok yönlü bir biçimde öğrenmelerine ve hayal dünyalarının gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte çocuğun ilgisi çekilerek sanal dünyadan uzaklaşması ve motivasyonunu artırarak kitaba heyecanla başlaması sağlanacaktır. Ayrıca bu çalışma, çocuk kitabı tasarımı alanında çalışanlara ve yayınevlerine uygulamalı bir kaynak sunmakta ve yol gösterici olması amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This development is an examination of the design techniques used in interactive printed children's books and an original design application has been carried out based on these techniques. Today's traditional children's books are gradually losing their appeal and readership with the rapid development of technology and the widespread use of digital media. For this reason, it is necessary to evaluate the interest of individuals, make the reading experience engaging and enjoyable, and design books that contribute to the development of broaden children's knowledge and arouse curiosity. In this direction, interactive printed children's books consisting of local and live examples were examined before the transition to design application and interaction factors were analyzed in terms of design. The data obtained as a result of the analyses are aimed at designing products that people can enjoy more and gaining a target-oriented reading preference and lifestyle. For this reason, thesis work design application should be focused on the design techniques of printed children's books. Thanks to interactive sharing, the child is included in the story and has a pleasant time. These design solutions are effective in extending the focus periods by ensuring that consumers' attention is focused on the book. Considering that children encounter many children's books throughout their lives and that these books have an important place in their development, limiting and monitoring illuminated examples are values. It is expected that more importance will be given to the development and dissemination of interactive printed children's books thanks to the invaluable continuity that books have and their potential to increase knowledge permanently. As a result, a suitable, beautiful and effective contribution is made to the world of children with the design application. It increases the quality and efficiency of the time spent with the book by making it more enjoyable. The more children are introduced to interactive printed children's books, the more they will learn information from different perspectives and develop their imagination. In addition, the child's interest will be attracted, they will be distanced from the virtual world and their motivation will be increased, and they will start reading the book with excitement. In addition, this study offers a practical resource to those working in the field of children's book design and publishing houses and aims to be a guide.