Sahnelenen Türk halk oyunlarının müzikal çerçevede kültürel etkileri
Cultural effects of staged Turkish folk dances in musical perspective
  1. Tez No: 954045
  2. Yazar: CEM EKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, sahnelenen Türk halk oyunlarının müzikal çerçevede geçirdiği değişimleri ve bu değişimlerin kültürel etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Geleneksel halk oyunları, sahne sanatlarıyla etkileşime girerek modern bir yorum kazanmış ve bu süreçte müzikal düzenlemeler çeşitli dönüşümlere uğramıştır. Çalışmada, halk oyunlarının sahnelenme sürecinde kullanılan müziklerin seçimi, düzenlenmesi ve icrası, estetik yapı ve kültürel kimlik açısından değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim deseni ile gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 15 katılımcı ile bireysel görüşmeler yapılmış ve veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Katılımcılar arasında koreograflar, aranjörler ve müzisyenler yer almakta olup, sahneleme sürecine dair deneyim ve görüşleri temel alınarak müzikal dönüşümler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, sahnelenen halk oyunlarının müzikal çerçevesinde belirgin değişimler yaşandığını göstermektedir. Müzik seçimlerinde geleneksel formların korunmasına özen gösterilirken, sahneleme gereklilikleri doğrultusunda modern düzenlemeler ve enstrümantasyon değişiklikleri yapılmaktadır. Ayrıca, profesyonel dans topluluklarının müzik kullanımında sanatsal ve ticari kaygıların etkili olduğu, müzikal adaptasyonların halk oyunlarının estetik yapısını dönüştürdüğü tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sahnelenen Türk halk oyunlarının müziği, geleneksel kimliğini koruma ve modern sahneleme tekniklerine uyum sağlama arasında bir denge kurmaya çalışmaktadır. Bu süreç, kültürel mirasın aktarımı açısından hem fırsatlar hem de zorluklar barındırmaktadır. Araştırma, halk oyunlarının sahneleme sürecine yönelik müzikal kararların, kültürel kimlik ve estetik anlayış üzerindeki etkilerini anlamak açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyse the changes in the musical framework of staged Turkish folk dances and the cultural effects of these changes. Traditional folk dances have gained a modern interpretation by interacting with performing arts and musical arrangements have undergone various transformations in this process. In the study, the selection, arrangement and performance of the music used in the staging process of folk dances are evaluated in terms of aesthetic structure and cultural identity. The research was carried out with a phenomenological design, which is one of the qualitative research methods. Individual interviews were conducted with 15 participants determined using purposive sampling method and the data were analysed by content analysis method. The participants included choreographers, arrangers and musicians, and musical transformations were analysed based on their experiences and opinions about the staging process. The findings obtained show that there have been significant changes in the musical framework of the staged folk dances. While care is taken to preserve traditional forms in music selections, modern arrangements and instrumentation changes are made in line with staging requirements. In addition, it has been determined that artistic and commercial concerns are effective in the use of music by professional dance companies, and musical adaptations transform the aesthetic structure of folk dances. As a result, the music of staged Turkish folk dances tries to strike a balance between preserving its traditional identity and adapting to modern staging techniques. This process contains both opportunities and challenges in terms of the transmission of cultural heritage. The research makes an important contribution to understanding the effects of musical decisions regarding the staging process of folk dances on cultural identity and aesthetic understanding.