Psikedelik sanat ve kozmolojik sembollerin bağlantısında TeamLab eserlerinin çözümlenmesi
Analysis of TeamLab's artworks in the connection of psychedelic art and cosmological symbols
- Tez No: 954046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDE AKDAĞ SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Psikedelik sanat, 1960'lı yılların sanatında bir dönüşüm yaşanmasına neden olmuştur. İnsanın hem bilinçaltı hem de algı sınırlarından daha öteye geçme arzusunu yansıtmaktadır. Bu sanat yaklaşımında zaman kavramının ve kuralların yok edilmesinde kullanılan psikedelik sanat öğelerinin etkisi ortadadır. İlk olarak etkilerini edebiyatta göstermiştir. Daha sonraları müziğe ve tasarıma oradan da sanatın içerisine bir yayılım göstermektedir. Psikedelik sanat genel olarak incelendiği zaman kozmoloji ile olan bağlantısı görünmektedir. Kozmoloji evrenin kökenini, doğasını, yapısını ve evrimini bilimsel açıdan incelemektedir. Modern kozmolojinin sunduğu bilgiyle evren, 'Büyük Patlama' ile başlamıştır ve sürekli genişlemeye devam etmektedir. Bu teoriyle beraber, evrenin nasıl şekillendiği ve insanın evrene tam olarak nasıl bir anlam yüklediği sorgulanmaktadır. Kozmoloji, evrenin başlangıcını ve büyüklüğünü anlayabilmek adına matematiksel ve fiziksel modeller kullanırken; psikedelik sanat, evrenin fiziksel ötesindeki soyut anlamlara odaklanmaktadır. Araştırma doğrultusunda amaç; psikedelik sanatla kozmoloji arasındaki ilişkinin incelenmesidir. TeamLab Sanatçı Kolektifi'nin sanat çalışmalarında nasıl yansıtıldığına dair sembolik bir çözümleme yöntemiyle yapılmıştır. Çözümlemesi yapılan altı dijital sanat eserlerinde nitel veri toplama aracı olarak sistematik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Görsel incelemeleri ise betimsel analiz yoluyla gerçekleştirilmiştir. TeamLab Sanatçı Kolektifi'nin seçilen altı eserinde özellikle ayna malzemesiyle sonsuzluğu yansıtan üç sensörlü eser ile üç projeksiyon yansıtmasının olduğu üretimlerle sınırlandırılmıştır. Psikedelik sanat, bilinç dışı algılara eğilimi, mistik ve spiritüel deneyim yaşatmasıyla insanın evrenle bütünlüğü ve bağlantısına dair sembolik bir dil sunmaktadır. Kozmoloji ise evrene dair fiziksel yapı ve işleyişini anlamaya yönelik bilimsel yaklaşımları ortaya koymaktadır. Bu ikisi arasında oluşan bağ da insanın evrene dair algı ve bilinç düzeylerinde ve varoluşsal anlam arayışlarında yeni perspektifler sunmaktadır. Araştırmayla beraber, psikedelik sanatın, görsel değişimsel algısıyla, evrenle olan ilişki kurma biçimlerine dair etkilerini, dijital yerleştirme çalışması üzerinden incelemek hedeflenirken; kozmolojik teorilerin psikedelik sanatın görsel yansımasıyla nasıl örtüştüğü çözümlenmiştir. Bu çözümlemeyle beraber çalışmalarda zaman ve mekan algılarını dönüştüren kozmoloji simülasyonlarının psikedelik deneyimleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychedelic art caused a transformation in the art of the 1960s. It reflects the human desire to go beyond the boundaries of both the subconscious and perception. The influence of psychedelic art elements used in the destruction of the concept of time and rules in this artistic approach is evident. It first showed its influence in literature. It later spread to music and design, and from there to art. When psychedelic art is examined in general, its connection with cosmology is apparent. Cosmology scientifically examines the origin, nature, structure, and evolution of the universe. With the knowledge offered by modern cosmology, the universe began with the 'Big Bang' and continues to expand. With this theory, how the universe was shaped and what exact meaning humans ascribe to it are questioned. While cosmology uses mathematical and physical models to understand the beginning and size of the universe, psychedelic art focuses on abstract meanings beyond the physical universe. The aim of the research is; It is an examination of the relationship between psychedelic art and cosmology. A symbolic analysis was conducted to examine how the TeamLab Artist Collective's artworks are reflected. A systematic sampling method was used as a qualitative data collection tool for the six digital artworks analyzed. Visual analyses were conducted through descriptive analysis. The six selected works by the TeamLab Artist Collective were specifically limited to three sensory works reflecting infinity with mirrors and three projection projections. Psychedelic art, with its tendency towards subconscious perceptions, and mystical and spiritual experiences, offers a symbolic language regarding the unity and connection of man with the universe. Cosmology, on the other hand, reveals scientific approaches aimed at understanding the physical structure and functioning of the universe. The connection formed between these two also offers new perspectives in the perception and consciousness levels of man regarding the universe and in his search for existential meaning. While the aim of the research is to examine the effects of psychedelic art on the ways of establishing a relationship with the universe through the visual change perception, through a digital installation study; how cosmological theories overlap with the visual reflection of psychedelic art has been analyzed. With this analysis, the psychedelic experiences of cosmology simulations that transform time and space perceptions have been identified in the studies.